EPA/ADI WEDA

Pakistan: dramatyczny apel przywódców religijnych Pakistanu

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dramatyczny apel wystosowali przywódcy religijni Pakistanu, o czym poinformował watykańską agencję misyjną Fides pakistański dominikanin o. James Channan, kierujący Ośrodkiem Pokojowym w Lahaurze – stolicy prowincji Pendżab.

Angażujemy się razem, aby wspierać pojednanie i zgodę między Indiami a Pakistanem. Prosimy zasiąść do stołu rokowań, wychodząc od wypowiedzenia stanowczego „Nie” wojnie. Prosimy też wspólnotę międzynarodową, aby pomogła nam rozwiązać konflikt. – napisali przywódcy religijni Pakistanu. „Dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebna jest mediacja ONZ, aby uniknąć dalszych cierpień ludności Kaszmiru i znaleźć ostateczne rozwiązanie tego zastarzałego konfliktu” – oświadczył zakonnik. Jego ośrodek uczestniczy w wysiłkach na rzecz dialogu międzyreligijnego, pokoju i harmonii w społeczeństwie.

Dominikanin wziął udział w konferencji przywódców religijnych z Pakistanu, która odbyła się 28 lutego właśnie w Lahaurze z inicjatywy imama miejscowego Meczetu Królewskiego – Abdula Kabira Azada. Uczestniczyło w niej ponad 40 liderów, m.in. katolicki arcybiskup miasta Sebastian Shaw oraz przywódcy muzułmańscy, inni chrześcijańscy, hinduscy i sikhijscy.

flaga pakistan

Fot. pixabay

W uchwalonym na zakończenie obrad apelu działacze religijni wołają: „Chcemy powiedzieć światu, że jesteśmy narodem pokojowym. Jako Pakistańczycy jednogłośnie prosimy i wspieramy pokój i pojednanie między Indiami a Pakistanem”. Zapewnili, że będą pracować i uczynią wszystko „dla pokoju, dobra, zgody i pomyślności narodu”. „Kochać i strzec swego kraju jest częścią naszej wiary” – podkreślili autorzy dokumentu.

Wyrazili również zatroskanie obecną sytuacją napięcia w stosunkach z Indiami. „Nie chcemy, aby wojna zakłóciła współżycie i potępiamy indyjskie działania zbrojne na naszym obszarze. Potępiamy z całą mocą terroryzm: ludność pakistańska potępia i odrzuca całkowicie wszelkie czyny terrorystyczne, a także wszelki ekstremizm, które zabijają niewinnych” – stwierdza oświadczenie przywódców religijnych Pakistanu. Podkreślili, że jednoczy ich wsparcie dla rządu ich kraju w jego wysiłkach pokojowych. „Jedynym sposobem na zbudowanie pokoju jest spotykanie się i zasiadanie do stołu rokowań, podejmując problemy w duchu dialogu, zwłaszcza w bolesnej sprawie Kaszmiru” – są przekonani autorzy uchwały.

O. Channan w rozmowie z Fidesem zaznaczył, że obecni na konferencji w stolicy Pendżabu przywołali też niedawną „Deklarację z Islamabadu”, w której 300 pakistańskich zwierzchników religijnych potępiło wszelkie instrumentalne wykorzystywanie religii do rozbudzania nienawiści i przemocy. Zgodzili się też co do palącej potrzeby włączenia Narodów Zjednoczonych i innych stron międzynarodowej sceny politycznej do wniesienia wkładu w pośredniczenie między Pakistanem a Indiami w obecnym kryzysie.

modlitwa

Fot. pixabay

Spór o nadgraniczny region Dżammu i Kaszmir, zamieszkany w większości przez muzułmanów i należący do Indii, ale roszczenia do niego wysuwa także Pakistan, trwa od 1947, czyli od powstania obu krajów. Ostatnio nastąpiło gwałtowne jego zaostrzenie, gdy 14 lutego w Śrinagarze – stolicy stanu – terroryści islamscy dokonali krwawego zamachu na żołnierzy indyjskich, w którym zginęły 44 osoby. Do zbrodni przyznała się zbrojna grupa islamska z Pakistanu „Jaish-e-Mohammad”. W odpowiedzi na to armia indyjska zbombardowała miejsca domniemanych terrorystów w Pakistanie a oba państwa, dysponujące bronią jądrową, stanęły na krawędzi otwartej wojny.

Do zamachu doszło w bardzo trudnym okresie dziejów Indii, gdy toczy się tam obecnie ostra debata polityczna w związku z majowymi wyborami parlamentarnymi. Najnowsze wydarzenia mogą jeszcze bardziej wtrącić kraj w chaos, gdyż Kaszmir od ponad 70 lat należy do najbardziej kontrowersyjnych miejsc na naszej planecie. Wielokrotnie dochodziło tam do zamachów i starć, w których zginęły dotychczas dziesiątki tysięcy ludzi, w większości cywilów.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze