Fot. PAP/EPA

Papież wspiera Pomoc Kościołowi w Potrzebie [WIDEO]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek zadecydował, że papieska intencja modlitewna na marzec będzie ofiarowana za prześladowanych za wiarę. Opublikowany film na ten temat został tym razem przygotowany przez Worldwide Prayer Network oraz Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. 

 

W różnych miejscach na świecie cierpią różni ludzie, którzy ze względu na swoją wiarę doświadczają prześladowań. Co jakiś czas w mediach można usłyszeć o przypadkach dyskryminacji, o porwaniach czy nawet zabójstwach na tle religijnym. Mając świadomość, jak wielką rolę pełnią media społecznościowe, papież Franciszek wciąż apeluje o zaprzestanie tego typu działań.

Nieustannie powraca apel Ojca Świętego: Ilu ludzi jest dziś prześladowanych z powodu swojej wiary? Ile osób jest zmuszanych do opuszczenia swoich domów, swoich świątyń, ziemi i bliskich? Nie możemy być obojętni. Musimy pokazać im naszą solidarność.

Chrześcijanie cierpią najczęściej

Według twórców „Raportu o stanie wolności religijnej w latach 2014-2016” chrześcijanie są najbardziej prześladowaną grupą religijną. Według Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie podstawowe prawo człowieka do wolności wyznania jest poważnie naruszane w 38 krajach, z czego w 23 dochodzi do regularnych prześladowań, a nawet i eksterminacji. W odpowiedzi na ten smutny bilans papież Franciszek pyta każdego z nas: „Ilu z was modli się za prześladowanych chrześcijan? Proszę was, zacznijcie się modlić za nich razem ze mną. Zacznij ich razem wspierać duchowo i materialnie”. Tym samym Ojciec Święty włączył się czynnie w działalność PKwP.

Aby czuli wsparcie…

Papieska intencja modlitewna na marzec brzmi: „Aby prześladowani chrześcijanie czuli modlitewne i materialne wsparcie całej wspólnoty Kościoła”. Wezwanie to zostało określone razem z PKwP, którego prezydent Johannes Heereman tak komentuje: „Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zostało powołane, aby nieść pomoc naszym braciom i siostrom, którzy z cierpią. Od początku naszego istnienia wciąż zmagamy się z tymi wszystkimi trudnymi okolicznościami, które sprawiają, że chrześcijanie cierpią. Teraz mocno w naszą pracę włączył się sam papież. Jesteśmy Jego Świątobliwości niezmiernie wdzięczni”.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie od 70 lat wspiera prześladowanych

PKwP jest papieskim stowarzyszeniem, które bezpośrednio podlega Stolicy Apostolskiej. Realizując swój statut, wspiera chrześcijan, wszędzie tam, gdzie są prześladowani lub potrzebują materialnego, humanitarnego lub duszpasterskiego wsparcia.  

Stowarzyszenie zostało założone przez o. Werenfrieda van Straatena, którego św. Jan Paweł II nazwał „wybitnym apostołem Miłosierdzia”. Obecnie PKwP czynnie działa w 140 krajach na całym świecie. Realizuje szereg projektów na łączną wartość kilkunastu milionów euro. Stowarzyszenie zapewnia pomoc materialną, pomoce duszpasterskie, lekarstwa, pożywienie oraz prowadzi obozy dla chrześcijańskich uchodźców w Iraku.

Zobacz także
Wasze komentarze