Powstaje film, który ma pomóc Paragwajczykom
Wojtek Ganczarek, od przeszło czterech lat podróżuje po Ameryce Łacińskiej na rowerze. Chce zrobić film o Paragwaju, by pomóc mieszkańcom tego kraju.
Ludzie w Paragwaju są bardzo podzieleni. Negatywne emocje nie pozwalają na wspólne rozwiązywanie bieżących problemów kraju. A jakby tak nienawiść zastąpić sympatią? Film „Conozca al Paraguayo Conozca al Paraguay” to próba złagodzenia tarć społecznych w Paragwaju. Dla nie-Paragwajczyków to okazja, by poznać do głębi ten najmniej znany z iberoamerykańskich krajów.
W Paragwaju trzeba pogodzić ze sobą Metysów, Niemców, Polaków, Ukraińców, Japończyków, Mennonitów, Brazylijczyków, Włochów, Ava Guarani, Ache, Mbya i dwadzieścia narodów pustynnego Chaco. Przyczyną takiego zróżnicowania jest wojna z Brazylią i Argentyną, w której Paragwaj stracił 90% mężczyzn. Braki w populacji usiłowano załatać powtórną kolonizacją, a dziurę w budżecie – wyprzedażą ziemi. Krótko po wojnie 3/4 terytorium kraju przeszło w ręce prywatne i zazwyczaj: zagraniczne. Historyczny rekord pobił w swoim czasie Carlos Casado kupując 5,7 milionów (!) hektarów: jedną ósmą całego kraju.
Sprawa Paragwaju nie jest jedynie egzotyczną ciekawostką: w ostatnich latach kraj stał się czołowym eksporterem mięsa i soi na świecie. I chociaż nie pijecie pewnie mleka sojowego przy każdym śniadaniu, to lecytynę sojową dodaje się chyba do większości produktów spożywczych dostępnych w supermarketach. A tę soję uprawia się w regionie tropikalnym przy użyciu ciężkiej artylerii chemii rolniczej. Tak więc zatrucia glifosatem, totalna deforestacja, genetycznie modyfikowana żywność i ekstraktywizm gospodarczy – ciężkie choroby wielu krajów rozwijających się w XXI wieku – to także problem Paragwaju. I to na poziomie „extreme”.
Przez to, że ziemia w większości jest w rękach prywatnych właścicieli, mimo niskiej gęstości zaludnienia, dostęp do ziemi dla wiejskich mas jest bardzo trudny i pozostaje jednym z najistotniejszych problemów kraju. Dochodzi na tym tle do starć między rolnikami i policją.
Pomiędzy tymi grupami jest wiele nienawiści, które po części wynikają tez barku komunikacji i izolacji poszczególnych grup. Wiemy, że łatwiej jest nienawidzić brata, którego nie znam. Trudniej jest nienawidzić brata, gdy patrzę mu w twarz, słyszę tembr jego głosu, poznaję historie jego życia. Siłą rzeczy, zaczyna być mi bliski.
Dlatego Wojtek chce pokazać Paragwajczykowi jego braci: Paragwajczyków różnego pochodzenia, o różnym statusie społecznym i odcieniu skóry. Powstaje film „Conozca al Paraguayo Conozca al Paraguay” – Poznaj Paragwajczyka Poznaj Paragwaj. Będzie to kolaż wywiadów z Paragwajczykami z różnych regionów kraju. Do tej pory nagrałem 15 wywiadów. W planie jest kolejnych 8-10 wywiadów, dotyczących m.in. tematu upraw soi i współżycia różnych narodów w słabo zaludnionym Chaco.
Film zostanie zrealizowany w języku hiszpańskim, ale będą również napisy po polsku i angielsku. W ten sposób nie-Paragwajczycy będą mogli poznać Paragwaj prawdziwy: nie ten z pocztówek i statystyk gospodarczych, ale kraj ludzi z krwi i kości.
Planowany termin ukończenia projektu to czerwiec 2018 roku.
Zobacz projekt tutaj
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |