Powstaje film, który ma pomóc Paragwajczykom

Wojtek Ganczarek, od przeszło czterech lat podróżuje po Ameryce Łacińskiej na rowerze. Chce zrobić film o Paragwaju, by pomóc mieszkańcom tego kraju.

Ludzie w Paragwaju są bardzo podzieleni. Negatywne emocje nie pozwalają na wspólne rozwiązywanie bieżących problemów kraju. A jakby tak nienawiść zastąpić sympatią? Film „Conozca al Paraguayo Conozca al Paraguay” to próba złagodzenia tarć społecznych w Paragwaju. Dla nie-Paragwajczyków to okazja, by poznać do głębi ten najmniej znany z iberoamerykańskich krajów.

W Paragwaju trzeba pogodzić ze sobą Metysów, Niemców, Polaków, Ukraińców, Japończyków, Mennonitów, Brazylijczyków, Włochów, Ava Guarani, Ache, Mbya i dwadzieścia narodów pustynnego Chaco. Przyczyną takiego zróżnicowania jest wojna z Brazylią i Argentyną, w której Paragwaj stracił 90% mężczyzn. Braki w populacji usiłowano załatać powtórną kolonizacją, a dziurę w budżecie – wyprzedażą ziemi. Krótko po wojnie 3/4 terytorium kraju przeszło w ręce prywatne i zazwyczaj: zagraniczne. Historyczny rekord pobił w swoim czasie Carlos Casado kupując 5,7 milionów (!) hektarów: jedną ósmą całego kraju.

Sprawa Paragwaju nie jest jedynie egzotyczną ciekawostką: w ostatnich latach kraj stał się czołowym eksporterem mięsa i soi na świecie. I chociaż nie pijecie pewnie mleka sojowego przy każdym śniadaniu, to lecytynę sojową dodaje się chyba do większości produktów spożywczych dostępnych w supermarketach. A tę soję uprawia się w regionie tropikalnym przy użyciu ciężkiej artylerii chemii rolniczej. Tak więc zatrucia glifosatem, totalna deforestacja, genetycznie modyfikowana żywność i ekstraktywizm gospodarczy – ciężkie choroby wielu krajów rozwijających się w XXI wieku – to także problem Paragwaju. I to na poziomie „extreme”.

Przez to, że ziemia w większości jest w rękach prywatnych właścicieli, mimo niskiej gęstości zaludnienia, dostęp do ziemi dla wiejskich mas jest bardzo trudny i pozostaje jednym z najistotniejszych problemów kraju. Dochodzi na tym tle do starć między rolnikami i policją.

Pomiędzy tymi grupami jest wiele nienawiści, które po części wynikają tez barku komunikacji i izolacji poszczególnych grup. Wiemy, że łatwiej jest nienawidzić brata, którego nie znam. Trudniej jest nienawidzić brata, gdy patrzę mu w twarz, słyszę tembr jego głosu, poznaję historie jego życia. Siłą rzeczy, zaczyna być mi bliski.

Dlatego Wojtek chce pokazać Paragwajczykowi jego braci: Paragwajczyków różnego pochodzenia, o różnym statusie społecznym i odcieniu skóry. Powstaje film „Conozca al Paraguayo Conozca al Paraguay” – Poznaj Paragwajczyka Poznaj Paragwaj. Będzie to kolaż wywiadów z Paragwajczykami z różnych regionów kraju. Do tej pory nagrałem 15 wywiadów. W planie jest kolejnych 8-10 wywiadów, dotyczących m.in. tematu upraw soi i współżycia różnych narodów w słabo zaludnionym Chaco.

Film zostanie zrealizowany w języku hiszpańskim, ale będą również napisy po polsku i angielsku. W ten sposób nie-Paragwajczycy będą mogli poznać Paragwaj  prawdziwy: nie ten z pocztówek i statystyk gospodarczych, ale kraj ludzi z krwi i kości.

Planowany termin ukończenia projektu to czerwiec 2018 roku.

Zobacz projekt tutaj

 

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze