Powstał album o „legendzie afrykańskich misji”
W Końskich zaprezentowano album poświęcony postaci ks. Marcelego Prawicy, określanego jako „legenda afrykańskich misji”. Kapłan diecezji radomskiej większość swojego życia poświęcił dla ludzi na misjach w Zambii.
Konecka fundacja „Misja i Pamięć ks. Marcelego Prawicy” zaprezentowała album upamiętniający postać zasłużonego misjonarza, honorowego obywatela miasta Końskie. Podczas spotkania w siedzibie Krajowego Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Końskich o albumie „Misja. Ksiądz Marceli Prawica” opowiadał mecenas Jan Nowak, prezes fundacji.
>>> Zambia. Misje pomimo koronawirusa [MISYJNE DROGI]
W środku afrykańskiego buszu
Ks. Marceli Prawica urodził się w 1939 r. w Warszawie, święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. w Sandomierzu z rąk bp. Jana Kantego Lorka. Pracował w parafiach w Szewnej, Końskich i Skarżysku – Kamiennej. W 2008 roku otrzymał nominację Prałata Honorowego Jego Świątobliwości. W 2013 r. obchodził złoty jubileusz kapłaństwa, odwiedził go wtedy w jego misyjnej parafii bp Henryk Tomasik.
Od 1972 r. mieszkał w Chingombe, w środku afrykańskiego buszu. Chingombe to nazwa doliny, rzeki i wioski, w której mieści się polska misja. Dolina Chingombe, otoczona pasmem gór Muczinga, jest częścią doliny Luano, wchodzącej w skład wielkiej doliny Luangwa. Zamieszkuje ją lud Lala, posługujący się językiem bemba.
Misję w Chingombe założyli w 1914 r. polscy jezuici. Obecnie pracują tam księża diecezjalni, zwani fideidonistami. Przez szereg lat w parafii rezydował zmarły w 2007 r. abp Adam Kozłowiecki, jezuita.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |