Poznańscy studenci doświadczają misji w Polsce i w Ziemi Świętej
Zwieńczeniem śródrocznych działań misyjnych Akademickiego Koła Misjologicznego im. Wandy Błeńskiej jest wyjazd wolontariacki za granicę na tzw. doświadczenie misyjne. W tym roku studenci z AKM jadą w dwa miejsca.
Jak co roku, po nieszporach rozpoczynających obchody uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w poznańskiej archikatedrze arcybiskup posyła na cały świat uczestników wyjazdów misyjnych odbywających się w czasie wakacji. Od kilkunastu lat biorą w tym posłaniu udział również studenci z Akademickiego Koła Misjologicznego im. Wandy Błeńskiej. W ubiegłym roku grupa młodzieży poleciała na doświadczenie misyjne w Ugandzie, gdzie przez 40 lat leczyła chorych na trąd poznańska misjonarka, dr Wanda Błeńska. Teraz zostali posłani do Betlejem oraz… do Polski.
Z ramienia Kościoła
– Choć przez cały rok w parafiach, szkołach i różnych wspólnotach rozpalamy ducha misyjnego poprzez animacje, to właśnie wakacyjny wyjazd misyjny jest szczególnym doświadczeniem różnorodności Kościoła i przypomnieniem o Ewangelizacji – mówi jedna z uczestniczek doświadczenia.
Dziś wieczorem, w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu, z rąk arcybiskupa Stanisława Gądeckiego wolontariusze przyjęli krzyże misyjne. Nie jest to dla nich tylko podniosła uroczystość, ale również ważny duchowo moment, co tłumaczy Emilia Grzybowska, która po raz trzeci będzie brała w doświadczeniu misyjnym:
– Posłanie misyjne jest dla mnie bardzo ważne, bo umacnia świadomość, że jedziemy tam z ramienia Kościoła i naszym głównym zadaniem jest dawanie świadectwa. Mamy także doświadczać ludzi Kościoła w różnych zakątkach świata – tłumaczy studentka. – Codziennie przypominają o tym krzyże misyjne, które otrzymujemy z rąk arcybiskupa. Krzyż jest dla mnie namacalnym przypomnieniem, po co tutaj jestem.
>>> AKM w Ugandzie, kraju, w którym leczyła trędowatych dr Wanda Błeńska [+GALERIA]
Najtrudniej ewangelizować we własnym kraju
Gdy w 2020 roku organizacja doświadczenia misyjnego poza Europą była niemożliwa, członkowie koła zorganizowali wolontariat na rzecz misji w Polsce. Przez dwa tygodnie pomagali ojcom białym (Zgromadzenie Misjonarzy Afryki) w Lublinie, a w 2021 w związku z niepewnością pandemiczną ponownie lokalnie wsparli swą obecnością misje – działając w sekretariacie i muzeum prowadzonym przez siostry klawerianki w Krośnie.
>>> Ks. Dawid Stelmach: dziś cały świat jest obszarem misyjnym
W tym roku niektórzy członkowie Koła również ofiarują swój czas i energię na rzecz misji bez wyjeżdżania z kraju. Mówi o tym Bartosz Pyszke, dla którego to będzie pierwsze doświadczenie misyjne. Jedzie do Raszyc w diecezji płockiej: – Aby głosić Chrystusa, nie trzeba jechać na krańce świata. Można to robić także u nas, w Polsce. Temu służyć będzie nasze doświadczenie, przez które sami zbliżymy się do Chrystusa i mam nadzieję, że umożliwimy to też innym – tłumaczy członek AKM-u.
Dzisiaj w Betlejem
Inni członkowie AKM-u pojadą do Domu Pokoju w Betlejem, o czym opowiada Emilia Grzybowska. – W tym roku naszym celem jest posługiwanie dzieciom w sierocińcu prowadzonym przez siostry elżbietanki w Betlejem. Będziemy prowadzić zajęcia muzyczne czy też plastyczne oraz towarzyszyć wspólnocie w codziennych obowiązkach.
>>> Studenci z AKM w przebraniu św. Mikołaja z Miry wspierają misje [+GALERIA]
To pierwszy wolontariat AKM-u w Ziemi Świętej od wybuchu pandemii covida. Podczas ostatniego wyjazdu uczestnicy doświadczenia nagrali film.
Akademickie Koło Misjologiczne im. dr Wandy Błeńskiej (AKM) to organizacja naukowa zrzeszająca studentów wszystkich poznańskich uczelni. Koło to powstało w roku 1927, będąc pierwszym akademickim kołem misyjnym w Polsce. Celem koła jest lokalne rozpalanie ducha misyjnego poprzez animację misyjną, popularyzację wiedzy misjologicznej, modlitewnej oraz materialne wsparcie misjonarek i misjonarzy na całym świecie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |