Misja „Oczy dla Afryki”, fot. Redemptoris Missio

Poznańska fundacja wybuduje i rozbuduje placówki ochrony zdrowia w Afryce

Nową klinikę dla matki i dziecka w Tanzanii wybuduje oraz rozbuduje Centrum dla Dzieci Niedożywionych w Senegalu i ośrodek zdrowia w Kenii poznańska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Przedsięwzięcia te zostaną zrealizowane dzięki grantom z MSZ.

Szefowa fundacji Justyna Janiec-Palczewska powiedziała, że największym wyzwaniem jest czas – na realizację trzech projektów w trzech afrykańskich krajach organizacja ma pół roku. Podkreśliła przy tym, że fundacja ma doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach.

Projekty fundacji Redemptoris Missio zdobyły dotacje w rozstrzygniętym w ostatnich dniach konkursie MSZ „Polska pomoc rozwojowa 2021”. Janiec-Palczewska wyjaśniła, że dzięki pozyskanym środkom, w sumie jest to ok. 1,5 mln zł, będzie można wyremontować i doposażyć Centrum dla Dzieci Niedożywionych w Velingarze w Senegalu, rozbudować ośrodek zdrowia w Kithatu w Kenii oraz wybudować i wyposażyć Klinikę dla Matki i Dziecka w Maganzo w Tanzanii.

>>> Justyna Janiec-Palczewska: marzę o świecie bez pomocy humanitarnej

„Na te dzieła mamy pół roku – jest to spore wyzwanie, mamy nadzieję, że zdążymy. Gdy tylko podpiszemy umowę z ministerstwem, będziemy mogli wysyłać pieniądze do Afryki, na miejscu zatrudnione zostaną lokalne firmy, które przeprowadzą inwestycje. Potem do Afryki pojadą nasi wolontariusze, polscy lekarze, by przeszkolić miejscowy personel” – powiedziała PAP prezes fundacji.

„My już mamy doświadczenie w realizacji podobnych przedsięwzięć. Wcześniej postawiliśmy, wspólnie z MSZ, przychodnię w Kiabakari w Tanzanii. Ze środków naszych darczyńców i przy współpracy z Caritas Polska wybudowaliśmy też przychodnię im. dr Wandy Błeńskiej na Madagaskarze” – dodała.

pomoc tanzania redemptoris missio

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Justyna Janiec-Palczewska wyjaśniła, że misyjne placówki medyczne w Afryce są dla lokalnych społeczności często jedyną szansą na profesjonalną, świadczoną w dobrych warunkach pomoc medyczną.

„Kiedy pojedzie się do takiego szpitala i porówna się go ze szpitalem państwowym – to są dwa różne światy. Szpitale państwowe są często bardzo niedoposażone, opieka medyczna jest w nich na zatrważająco niskim poziomie. Oczywiście misyjne placówki również borykają się z wieloma problemami” – powiedziała.

Celem pierwszego projektu jest wybudowanie Kliniki dla Matki i Dziecka w Maganzo w Tanzanii.

W 1996 r. Tanzania wprowadziła program prozdrowotny, którego celem było zmniejszenie śmiertelności okołoporodowej kobiet oraz dzieci do lat 5. Przy ośrodkach zdrowia tworzono kliniki dla matek i dzieci. W Maganzo funkcje kliniki spełniają obecnie dwa pokoje, gdzie kobiety ciężarne przechodzą podstawowe badania.

Wybudowanie nowej kliniki podniesie standard świadczonych usług, pozwoli na zwiększenie liczby pacjentów i umożliwi leczenie matek chorych na HIV/AIDS.

>>> Misjonarka z Zambii: po tlen jeździmy 350 kilometrów, bandaże robiliśmy ze starych prześcieradeł 

Głównym celem drugiego projektu jest wzmocnienie potencjału diagnostyczno-terapeutycznego misyjnego ośrodka zdrowia w Kithatu w Kenii oraz zwiększenie jakości i dostępności usług medycznych. Projekt zakłada stworzenie izby przyjęć, dostosowanej do prowadzenia medycznych czynności ratunkowych na rzecz pacjentów znajdujących się w stanie zagrożenia życia.

Trzeci projekt zakłada remont, modernizację oraz doposażenie Centrum dla Dzieci Niedożywionych w Velingarze w Senegalu. Centrum powstało niemal trzy dekady temu z inicjatywy sióstr boromeuszek. W chwili obecnej w centrum znajduje się 48 łóżek oraz 12 łóżek intensywnej terapii. Jest to jedyna tego typu placówka w okolicy.

Dzieci wymagające hospitalizacji przebywają w Centrum nawet do trzech miesięcy, w tym czasie matki uczestniczą w zajęciach edukacyjnych z zakresu właściwej opieki nad dziećmi, zwłaszcza w zakresie odpowiedniego żywienia i higieny. Przez wszystkie lata swojej działalności ośrodek nie był remontowany – obecnie niezbędny jest remont wszystkich budynków szpitalnych.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze