Prześladowania chrześcijan w Europie [RAPORT]

Wiedeński oddział Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan (OIDAC) ogłosił 1-go maja doroczny raport. Według niego w Europie widać dziś coraz większą wrogość wobec chrześcijan w ich życiu codziennym. Raport informuje o ponad 500 przypadkach nietolerancji wobec wyznawców Chrystusa w całej Europie.


Prześladowania chrześcijan osiągnęły rekordowe liczby w 2016 i 2017 roku
Raport wiedeńskiego OIDAC przypomina na wstępie dane sporządzone przez Międzynarodowe Dzieło Chrześcijańskie „Open Doors” (Otwarte Drzwi), które mówią o ponad 200 milionach chrześcijan cierpiących prześladowania w 50 krajach świata i przypomina, że „w ciągu tych dwóch lat zamordowano ponad trzy tysiące chrześcijan, dwa razy więcej niż w porównywalnym, okresie w przeszłości”.

Sytuacja w Europie
Zadaniem OIDAC jest obserwowanie sytuacji chrześcijan w Europie. „Robimy to nie dla celów czysto statystycznych, ale po to, aby pozostać czujnym gdy chodzi o prawa człowieka”, powiedziała w rozmowie z mediami dyrektorka OIDAS Ellen Fantini. – Nasza praca ma na celu podtrzymanie na duchu ofiar dyskryminacji i nietolerancji, informowanie o losie tych ludzi, o ich doświadczeniach. Pragniemy też uwrażliwić wszystkich ludzi dobrej woli tak, aby istniała wiedza o prześladowaniach chrześcijan i aby szukać wspólnej odpowiedzi na to zjawisko, stwierdziła dyrektorka OIDAC.

Uprzejme prześladowanie
Fantini przypomniała, że w kwietniu 2016 papież Franciszek powiedział, iż istnieją dwa rodzaje prześladowania chrześcijan: pierwsze, to wyraźny atak na osobę, przyznającą się do Imienia Chrystusa, tak jak w przypadku martyrologii chrześcijan pakistańskich w Wielkanoc 2016. Natomiast druga forma jest bardziej „subtelna” – papież nazwał ją „uprzejmym prześladowaniem”, gdyż przybiera pozory kultury, maskuje się jako coś nowoczesnego, jako postęp”. Ten, kto „nie postępuje zgodnie z kanonem nowoczesnych przepisów”, będzie „uprzejmie prześladowany”.

– Opublikowany 1 maja w Wiedniu 80-stronicowy dokument ukazuje całe spektrum wrogości, jakich doznają chrześcijanie w swoim życiu codziennym , powiedziała Fantini: „Jest to łamanie wolności wyznania, w prawa rodzicielskie, w wolność myśli i sumienia, to także ataki fizyczne i wandalizm w kościołach oraz na cmentarzach. Dane dotyczące 155 przestępstw wobec chrześcijan w 18 krajach europejskich OIDAC przekazało do OBWE i mają one zostać włączone w raport o „przestępstwach z nienawiści” za 2017 rok.

Przykłady okrucieństw i nienawiści ze względów religijnych
Kilka z takich przestępstw z nienawiści zostało w raporcie wymienionych. 9-go lutego sąd w bawarskim Traunstein skazał 30-letniego azylanta z Afganistanu za brutalne zamordowanie afgańskiej kobiety, która przeszła na chrześcijaństwo. Ofiara została zamordowana na oczach jej dzieci. Minister spraw wewnętrznych Bawarii, Joachim Herrmann, powiedział wówczas, że „przesłanie jest jasne na przyszłość, a mianowicie, że nie będziemy tolerować przemocy na tle religijnym i nienawiści wobec chrześcijan. Odejście od islamu na chrześcijaństwo musi być w naszym kraju akceptowane przez wszystkich bez wyjątku”.

W Hamburgu 1-go marca został skazany na dożywocie Ahmad Alhaw za napad z nożem w supermarkecie. Napastnik zabił jedną osobę, siedem innych ranił. Prokuratura uznała, że celem zamachu było zamordowanie jak największej liczby niemieckich chrześcijan, a to jako odwet za cierpienia muzułmanów na świecie. Alhaw był znany jako islamski radykał, a jego wniosek o azyl zostanie odrzucony. Fantini stwierdziła, że „zidentyfikowane przestępstwa na tle nienawiści nie obrazują całej sytuacji chrześcijan w Europie”, gdyż w rzeczywistości stanowią one tylko cząstkę wobec nacisków, jakim są oni poddawani.

Problemy z powodu wiary
Przytoczyła jako przykład sprawy Felix Ngole w Sheffield i Richarda Page w Maidstone. Ngole został wydalony z uczelni za to, że na swoim adresie Facebooka przypominał biblijne nauczanie dotyczące małżeństwa i rodziny. Natomiast Richard Page został zwolniony z pracy przez magistrat hrabstwa Kent po tym, kiedy powiedział, że jego zdaniem w najlepszym interesie dziecka jest wychowywanie go przez matkę i ojca. Kolejny przypadek to Aideen Strandsson w Linköping. Szwecja odrzuciła wniosek o azyl irańskiej chrześcijanki i aktorki oraz zamierza ją deportować do Iranu, gdzie prawdopodobnie zostanie osadzona w więzieniu. Ponieważ w Iranie za przejście na chrześcijaństwo może grozić kara śmierci, aktorka przez dłuższy czas ukrywała swoje nawrócenie.

Fantini podkreśliła, że podstawowe prawo do wolności religijnej, wolności sumienia oraz myśli mogą się okazać bez znaczenia „jeśli nie będą mogli z nich swobodnie korzystać wszyscy Europejczycy”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze