Claude TRUONG -NGOC

Raport misyjny. Prawie 40 lat razem [MISYJNE DROGI]

Taizé. Od wielu lat w okresie Nowego Roku gromadzą młodych różnych wyznań chrześcijańskich. Najpierw w Europie. Teraz spotkania odbywają się na całym świecie.
Ich uczestnicy modlą się o pokój i jedność.

Taizé to wspólnota, w której sercu znajdują się trzy prawdy ewangeliczne: radość, prostota i miłosierdzie. Gromadzi tysiące młodych i dorosłych, przybywających zarówno do samego miasteczka, jak i na Europejskie Spotkania Młodych pod koniec każdego roku. Wspólnota liczy ponad stu braci pochodzących z trzydziestu krajów. Są to zarówno katolicy, jak i ewangelicy z różnych Kościołów.
Większość braci tworzących wspólnotę życia mieszka w Taizé, ale około dwudziestu przebywa na pozostałych kontynentach. Pracują z więźniami w Seulu, towarzyszą niepełnosprawnym w Bangladeszu, prowadzą spotkania dla młodych ludzi w Kenii. Od 2005 r. przełożonym wspólnoty jest brat Alois z Bawarii, który wstąpił do wspólnoty w 1974 r. W 1998 r. został wyznaczony na przeora przez brata Rogera – jej założyciela.

Claude TRUONG -NGOC

Brat Roger

Roger Schutz był dziewiątym dzieckiem protestanckiego pastora i utalentowanej śpiewaczki. W wieku 25 lat postanowił żyć jako celibatariusz, oddając się kontemplacji i służbie na rzecz pojednania. W 1940 r. wyjechał ze Szwajcarii do Francji i zamieszkał w małej wiosce Taizé, która w czasie wojny znajdowała się na linii demarkacyjnej dzielącej ten kraj na dwie części. Brat Roger zaczął więc przyjmować uchodźców uciekających przed wojną. W tym czasie modlił się sam, aby nie urazić Żydów i agnostyków. Pragnął oddać życie Bogu w braterskiej wspólnocie, stając się zaczynem pojednania i pokoju. Stopniowo zaczęli dołączać do niego inni, by głosić pojednanie poprzez tworzenie monastycznej wspólnoty braci różnych wyznań chrześcijańskich. Z biegiem lat na modlitwy braci do Taizé zaczęli przyjeżdżać młodzi ludzie z Francji, Szwajcarii, Niemiec i Holandii.

Bliscy wszystkim

Brat Roger był zaskoczony tak dużą liczbą przybywających. Mówił: „Przewidziałem małą grupę kilku ludzi związanych na całe życie zobowiązaniem wobec Boga i prowadzących życie modlitwy, życie kontemplacyjne. Ludzi, którzy by pracowali i byli zawsze bliscy wszystkim wydziedziczonym na świecie, kimkolwiek by oni byli”. Bracia żyjący we wspólnocie Taizé nie tyle chcą służyć ubogim, co sami mają stawać się ubogimi i dzielić z nimi życie. Na początkowych etapach rozwoju wspólnoty Roger zapisał pewne ogólne wytyczne dotyczące wspólnego życia. Nie chciał tworzyć regulaminu, unikał formalizmu. Regułę życia wspólnego braci nazwał: „Źródłem Taizé”. Każdy brat, wkraczając uroczyście na drogę życia w celibacie i braterskiej wspólnocie, słyszy słowa wyrażające myśl przewodnią wspólnoty: „Zaufaj. Pamiętaj, że jednemu z braci powierzono zadanie słuchania cię. Staraj się go zrozumieć, by wypełniał swą służbę z radością. Chrystus Pan (…) wybrał cię, abyś w Kościele był znakiem miłości braterskiej. Chce, byś wespół z braćmi urzeczywistniał przypowieść o wspólnocie” (Brat Roger, „Źródła Taizé”). W dniu przyjęcia ślubów wieczystych każdy brat jest pytany: „Kochany bracie, o co prosisz?” A ten odpowiada: „O Miłosierdzie Boże i o wspólnotę moich braci”. Brat Roger zmarł w wieku 90 lat. Został zamordowany w czasie modlitwy w Taizé – zaatakowała go niezrównoważona psychicznie kobieta.

Rama/na Licencji Cc by sa 2.0

Pielgrzymka zaufania

Piękny śpiew wielogłosowy, kontemplacja Ikony, rozważanie tekstu Pisma Świętego i cisza stanowią uniwersalną formę modlitwy, która może być przeżywana przez katolików, prawosławnych
i protestantów, umożliwiając chrześcijanom różnych wyznań wspólne spotkanie z Panem Bogiem. Bracia w Taizé trzy razy dziennie gromadzą się na wspólnej modlitwie, a młodzi różnych narodów i wyznań uczestniczą w niej razem z nimi. Modlitwa „kanonami z Taizé” nadaje rytm także Europejskim Spotkaniom Młodych, jakie odbywają się na przełomie roku w wielkich miastach Europy. Stanowią one etapy Pielgrzymki zaufania przez Ziemię, zapoczątkowanej przez brata Rogera w 1978 r. Jej celem jest niesienie pokoju, zaufania i pojednania między narodami. Pierwsze Europejskie
Spotkanie Młodych odbyło się w Paryżu, gromadząc 15 tysięcy osób, ostatnie w Walencji w Hiszpanii, a liczba jego uczestników wyniosła około 30 tysięcy. Pielgrzymka zaufania to nie tylko spotkania w Europie, ale także na innych kontynentach, gdzie bracia również chcą być sługami pojednania i solidarności. W czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie bracia prowadzili modlitwy i spotkania w parafii św. Szczepana, gdzie pewnego popołudnia odbyło się spotkanie z młodzieżą z Azji. W czasie tego spotkania modlitewnego można było usłyszeć i zaśpiewać kanony w języku chińskim, koreańskim i japońskim.

Małe fraternie młodych

Od 2014 r. wspólnota Taizé realizuje nowy projekt, jakim są małe fraternie. Tworzą je młodzi, świeccy wolontariusze, którzy na kilka tygodni wyruszają do konkretnej miejscowości, by tam razem modlić się i służyć ludziom, których spotkają. Tworzą kilkuosobowe wspólnoty, trzy razy dziennie organizują modlitwę ze śpiewem z Taizé, podejmują pracę duszpasterską i charytatywną wraz z miejscowymi wspólnotami chrześcijańskimi. Prowadzą spotkania dla młodych ludzi, odwiedzają samotnych, troszczą się o potrzebujących. Wolontariusze współpracujący ze wspólnotą Taizé byli już w kilkunastu miejscach, między innymi w Kijowie, Rotterdamie i w Porto. W Chorwacji (w miejscowości Slavonsky Brod) przez cztery tygodnie podejmowali służbę dla uchodźców, we Włoszech (w Mantui) służyli w miejscowym oddziale Caritas, przygotowując i podając posiłki dla ubogich, poza tym spotykali się z grupami młodzieży w szkołach i kościołach. W Hiszpanii (w Granollers) wolontariusze służyli w domu pomocy, gdzie każdego dnia wydawane są obiady dla 50 osób z problemami socjalnymi i śniadania dla bezdomnych. Chętni do wolontariatu mogą zgłaszać się do braci w czasie tygodniowych pobytów we wspólnocie. Taizé to miejsce, w którym ekumenizm realizuje się w praktyce. Wspólnota gościła Jana Pawła II, czterech kolejnych anglikańskich arcybiskupów Canterbury, metropolitów prawosławnych, 14 biskupów luterańskich ze Szwecji i wielu pasterzy Kościołów z całego świata. Gdy jedność chrześcijan stanie się faktem, wspólnota z Taizé będzie jedną ze organizacji, która miała na to decydujący wpływ.

Magdalena Kudełka-Lwowska

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze