Fot. pixabay

Rdzenni przywódcy potępiają niedawne akty wandalizmu wobec kościołów w Kanadzie

Po informacjach o odnalezieniu nieoznaczonych grobów na terenach byłych przymusowych szkół dla indiańskich dzieci, kościół katolicki w całej Kanadzie spotyka się z falą nienawiści. Szkoły, działające od XIX wieku aż do lat 90. XX wieku, prowadziły na zlecenie rządu Kanady kościoły katolickie i protestanckie.

29 czerwca rdzenni przywódcy Pierwszych Narodów opublikowali oświadczenie, w którym potępiają niedawne akty wandalizmu wobec kościołów w Kanadzie.

Pełna treść oświadczenia

Waszyngton, 29 czerwca 2021 r.

Przywódcy rdzenni i katoliccy potępili niedawną falę wandalizmu kościelnego w Kanadzie, w tym „podejrzane” palenie kościołów katolickich.

W prowincji Alberta we wczesnych godzinach porannych 28 czerwca w kościele katolickim Siksika Nation został ugaszony pożar. Królewska kanadyjska policja konna powiedziała, że ​​​​wierzą, że ten pożar został podłożony celowo. Od 21 do 26 czerwca spłonęły doszczętnie cztery katolickie kościoły znajdujące się na ziemiach plemiennych w Kolumbii Brytyjskiej. Stwierdzono również, że 26 czerwca płonął kościół anglikański, ale pożar został ugaszony i spowodował tylko niewielkie szkody. Królewska Kanadyjska Policja Konna twierdzi, że pożary są „podejrzane”, ale lokalni przywódcy uważają, że zostały one celowo wzniecone. 26 czerwca około godziny 4 rano odkryto, że płonie zabytkowy kościół katolicki św. Anny w rezerwacie Chuchuwayha w Kolumbii Brytyjskiej. O godzinie 4:45 kościół katolicki na ziemi Chopaka w prowincji został zgłoszony do pożaru, a także do spalenia.
Pożary nastąpiły po zniszczeniu dwóch innych kościołów katolickich na ziemiach plemiennych w Kanadzie w poprzednim tygodniu. Około pierwszej w nocy 21 czerwca odkryto, że kościół Sacred Heart w Penticton Indian Band w Kolumbii Brytyjskiej płonął; dwie godziny później zgłoszono pożar w kościele św. Grzegorza, około 40 km dalej, w mieście Oliver, w zespole Indian Osoyoos.

W konkatedrze św. Pawła w Saskatoon w Saskatchewan wandale namalowali sprayem napis „Byliśmy dziećmi” i zrobili czerwone odciski dłoni na drzwiach w czwartek, 24 czerwca. Ten wandalizm został wykryty po ogłoszeniu, że ponad 750 nieoznaczonych grobów odkryto na terenie dawnej szkoły mieszkalnej na ziemi Pierwszych Narodów w Saskatchewan. Uważano, że dwie osoby zdewastowały katedrę. Po odkryciu szczątków 215 rdzennych dzieci w dawnej katolickiej szkole w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej krajowy system szkół stacjonarnych – i zaangażowanie Kościoła katolickiego w ten system – został poddany publicznej kontroli.

>>> Kanada: zdewastowano pomnik św. Jana Pawła II i spalono cztery świątynie

24 czerwca przywódcy Pierwszych Narodów ogłosili, że na terenie dawnej szkoły indyjskiej Marieval odkryto 751 nieoznaczonych grobów. Przywódcy podkreślali, że odkrycie dotyczy nieoznakowanych grobów, a nie „miejsca zbiorowego grobu”. System szkół rezydencyjnych został ustanowiony przez rząd federalny na początku lat 70. XIX wieku i był nadzorowany przez katolików i członków wyznań chrześcijańskich. Kościół katolicki lub katolickie zakony religijne prowadziły ponad dwie trzecie tych szkół. Pierwsze Narody i inne rdzenne dzieci zostały oddzielone od swoich rodzin i wysłane do szkół jako środek przymusowej asymilacji, aby pozbawić je więzi rodzinnych i kulturowych. Ostatnia szkoła mieszkalna prowadzona przez władze federalne została zamknięta w 1996 roku. Kanadyjska Komisja Prawdy i Pojednania, organ działający w latach 2008-2015, przedstawił historię systemu szkolnego i nadużyć rdzennych dzieci. Komisja ustaliła, że ​​co najmniej 4100 dzieci zmarło z powodu „choroby lub wypadku” w szkołach.

Od czasu, gdy pojawiły się wieści o odkryciu, niektóre kościoły katolickie w Kanadzie zostały zdewastowane lub znalezione w płomieniach. Niektórzy przywódcy Pierwszych Narodów wezwali ostatnio katolików do pominięcia niedzielnej mszy w proteście przeciwko nadużyciom w prowadzonych przez katolików szkołach mieszkalnych. Inni przywódcy potępili atakowanie kościołów katolickich. Biskup Gregory Bittman z Nelson powiedział, że był „bardzo zasmucony” pożarami, które zniszczyły kościoły Najświętszego Serca i św. Grzegorza: „Od wielu lat nasi księża są zapraszani do posługi w tych misyjnych kościołach i mamy nadzieję, że ta posługa będzie kontynuowana. Nasze myśli i modlitwy są ze wszystkimi dotkniętymi pożarami i jesteśmy wdzięczni, że nikt nie zginął ani nie został fizycznie ranny” – stwierdził.

>>> Kanada: spłonęły dwa dalsze kościoły na ziemiach zamieszkanych przez Indian

Penticton Indian Band powiedział w oświadczeniu z 21 czerwca po spaleniu dwóch kościołów: „My, wraz z Indian Band Osoyoos, którzy również stracili swój kościół (obszar Oliver), nie wierzymy i gniewamy się z powodu tych wydarzeń, ponieważ te miejsca kultu świadczyły usługi posłom, którzy szukali pociechy i pociechy w kościele”. W oświadczeniu stwierdzono, że chociaż „nie jest naszym miejscem, aby mówić, kogo czcić”, budynek kościoła Najświętszego Serca odegrał ważną rolę w społeczności. „Od 1911 roku niektóre z pierwszych wspomnień naszej społeczności dotyczą nas zebranych w tym kościele” – czytamy w oświadczeniu.

Rozumiemy żal i wściekłość odczuwaną przez naszych ludzi w całym kraju po odkryciu nieoznakowanych grobów w byłych szkołach prowadzonych przez rząd/katolików. Jest to objaw traumy międzypokoleniowej, której doświadczają nasi ocaleni i potomkowie, jednak mamy wsparcie, które pomoże uporać się z tymi emocjami w bardziej uzdrawiający sposób” – stwierdzili.

Podczas gdy dwa pożary z zeszłego weekendu są przedmiotem dochodzenia, przywódcy plemienni powiedzieli, że uważają, że były to akty podpalenia. „Nie nazwałbym tego podejrzanym, nazwałbym to tym, czym jest, to przestępstwo, to wandalizm. To podpalenie” – powiedział w kanadyjskim Global News szef Clarence Louie z Osoyoos Indian Band. Louie jest także przewodniczącym plemienia i rzecznikiem Okanagan Nation Alliance, rady plemiennej w Kolumbii Brytyjskiej.

Chile protest kościół pożar

Zdjęcie ilustracyjne, fot. EPA/ELVIS GONZALEZ

Louie powiedział, że chociaż „z pasją nienawidzi Kościoła” i nie jest katolikiem, „jest wielu ludzi, nawet w mojej rodzinie, którzy wierzą w tę religię”. „Ludzie mogą czcić „w dowolny sposób”, w jaki chcą” — powiedział Louie. Jego komentarze zostały powtórzone przez Wielkiego Wodza Stewarta Philipa ze Związku Przywódców Indian Kolumbii Brytyjskiej. Powiedział, że pożary „nie były naprawdę zaskakujące” w świetle odkrycia licznych nieoznakowanych grobów na terenie dawnych szkół mieszkalnych. „W miarę postępu czasu pojawią się dalsze odkrycia, liczby będą nadal eskalować i myślę, że możemy spodziewać się większej reakcji i reakcji ze strony rdzennej społeczności” – powiedział dla Global News.

Szefowa Sandra Larin z Gitwangak Indian Band w północnej Kolumbii Brytyjskiej potępiła próbę podpalenia kościoła anglikańskiego św. Pawła w Gitwangak, zauważając, że kościół „nie jest w żaden sposób powiązany z indyjskimi szkołami rezydencyjnymi”.

>>> Kanada: spłonęły dwa stuletnie kościoły, prawdopodobnie je podpalono

„Ten kościół został zbudowany przez naszych przodków pod koniec XIX wieku przez ręce naszych starszych w tamtym czasie z tak wielkim poczuciem dumy” – powiedział Larin. Pożar w kościele św. Pawła został odkryty około godziny 1 w nocy i uszkodził stopnie budynku. Budynek kościoła nadal stoi. Inne kościoły lub posągi katolickie w całej Kanadzie zostały w ostatnich dniach zdewastowane za pomocą graffiti. 26 czerwca pomnik św. Papieża Jana Pawła II w katolickim kościele Różańca Świętego w Edmonton, Albert został zdewastowany czerwoną farbą w sprayu. Wandal lub wandale używali farby do robienia czerwonych odcisków dłoni na posągu. Papież św. Jan Paweł II był ostatnim papieżem, który odwiedził Kanadę. Odwiedził w 1984, 1987, aw 2002 roku na Światowe Dni Młodzieży w Toronto.

„Jesteśmy zasmuceni wandalizmem posągu św. Jana Pawła II w parafii Różańca Świętego” – powiedział w oświadczeniu arcybiskup Richard Smith z Edmonton. „W czasie, gdy nasz kraj jest dotkliwie świadomy potrzeby pojednania z rdzenną ludnością tej ziemi, warto przypomnieć słowa, którymi papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Fort Simpson w 1987 r. mocno potwierdził wrodzoną dobroć rdzennej kultury i tradycji oraz wyraził solidarność z pierwszymi narodami, ludami Metis i Innu w obronie ich praw” – powiedział.

Podczas tej wizyty Jan Paweł II powiedział po części: „Moje przybycie do was spogląda wstecz na waszą przeszłość, aby głosić waszą godność i wspierać wasze przeznaczenie”. Arcybiskup Smith powiedział: „Parafianie parafii Różańca Świętego i mieszkańcy archidiecezji Edmonton stoją z rdzenną ludnością w tym momencie głębokiego smutku”. „Wraz z nimi opłakujemy smutną spuściznę szkół rezydencyjnych i czekamy na uzdrowienie naszych relacji. Niech Stwórca pomoże nam wszystkim wyrazić nasz smutek w sposób, który buduje i uzdrawia, i umieszcza nas wszystkich na właściwej ścieżce prawdy i pojednania”.

W Mississauga, Ontario, 24 czerwca kościół został pomalowany sprayem z antykatolicką retoryką. Graffiti usunięto wkrótce po jego odkryciu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze