Nuncjusz Apostolski w Polsce wręczył krzyże misyjne 15 nowym misjonarzom
Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wręczył krzyże misyjne piętnastu nowym misjonarzom, którzy wyjadą m.in. do Peru, na Alaskę czy Kamerunu. Z powodu epidemii uroczystość odbyła się w czwartek w kaplicy pw. świętych Cyryla i Metodego w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie.
W minionych latach wręczenie krzyży misyjnych odbywało się w czasie uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie.
Mszę św. w stołecznym Centrum Formacji Misyjnej koncelebrował m.in. przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur, ordynariusz diecezji Doumé-Abong’ Mbang w Kamerunie bp Jan Ozga oraz dyr. Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce ks. Maciej Będziński.
„Idźcie i głoście”
„Wpatrujcie się w Jezusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, Dobrego Pasterza, który mówi do nas: +Idźcie i czyńcie uczniami+ zapewniając, że będzie z nami aż do skończenia świata” – powiedział bp Mazur. Podkreślił, że otrzymując krzyże misyjne kolejne pokolenia wyznawców Chrystusa realizują jego testament wyrażający się w słowach: „Idźcie i głoście”.
„Bądźcie tą miłością Bożą chodzącą po ziemi afrykańskiej, Ameryki Łacińskiej, Azji, a także Oceanii, gdziekolwiek Bóg was posyła” – życzył misjonarzom bp Mazur.
W tych trudnych czasach podziwiam waszą odwagę i radość, że chcecie nieść Krzyż i Ewangelię – powiedział abp Pennacchio.
>>> Polacy budują dormitorium dla ubogich dziewcząt w Kenii
W homilii zaznaczył, że tegoroczne posłania misyjne przeżywane jest w duchu eucharystycznym.
Wskazując na słowa św. Jana Pawła II z drugiego orędzia na Światowy Dzień Misyjny zaznaczył, że Kościół, by urzeczywistnić swoje powołanie „potrzebuje stałej więzi z eucharystią, posilania się tym pokarmem, który uświęca”.
„Do ewangelizacji świata potrzeba apostołów doświadczonych w sprawowaniu, adoracji i kontemplacji Eucharystii” – zaznaczył nuncjusz apostolski w Polsce.
Podkreślił, że „msza św. nie kończy się wraz z zakończeniem celebracji, ale ma trwać w naszym życiu”.
Abp Pennacchio życzył nowym misjonarzom z Polski, by byli „głęboko zakorzenieni w eucharystii czerpiąc z niej siłę do gorliwego i odważnego niesienia Dobrej Nowiny”.
„Ci spośród was, którzy są kapłanami wpatrzeni w przykład Jezusa Najwyższego i wiecznego Kapłana, przez posługę Słowa i sakramentów, zwłaszcza eucharystii, niech przedłużają jego obecność wśród wiernych” – wskazał hierarcha.
Zwracając się do osób konsekrowanych i wiernych świeckich zachęcał, by „rozpalili w sobie gorliwego ducha ewangelizacji, podejmując wezwanie do świadectwa i odważnego głoszenia Dobrej Nowiny w Chrystusie w sposób dostosowany do realiów swego stylu życia”.
„Niech Duch Święty uczyni z nas misjonarzy Twego pocieszenia, parakletami miłosierdzia dla świata. Obrońco nasz, słodki Doradco Duszy, uczyń nas świadkami dnia dzisiejszego Boga, prorokami jedności Kościoła i ludzkości, apostołami opierającymi się na Twojej łasce, która wszystko stwarza i odnawia” – podsumował abp Pennacchio.
Pomagać ludziom
– Kiedy wybierałam studia, chciałam pomagać ludziom, choć jeszcze wtedy nie wiedziałam, jak to będzie wyglądało w praktyce. Taki miałam cel – wspomina Katarzyna Sowa. Po studiach zajmowała się starszymi ludźmi w domu pomocy społecznej i to była jej „misja na miejscu”. Karolina Cygan swoją misję realizowała jako katechetka. Od czasu do czasu pomagały w działaniach na rzecz misji. – Jako katechetka czułam się spełniona, ale czegoś mi brakowało. Czułam, że chcę dać więcej od siebie dla Kościoła – wyznaje Karolina.
>>> Poznań: zebrano 480 tys. zł na generator tlenu dla szpitala na Madagaskarze
Na zakończenie uroczystości Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio na ręce dyr. CFM ks. Jana Fecko wręczył medal będący symbolem pamięci o Kościele w Amazonii. „Papież myśli o narodzie, który w cierpieniu i trudzie oczekuje na Ewangelię” – zaznaczył nuncjusz.
Od początku swego istnienia, czyli od 1984 r., Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie przygotowało do pracy 1064 misjonarzy.
W tym roku do wyjazdu na misje przez dziewięć miesięcy przygotowywało się 17 osób, w tym jedna siostra zakonna, brat zakonny, 5 osób świeckich, dwóch kapłanów zakonnych i 8 kapłanów diecezjalnych. Spośród nich w tym roku 7 osób uda się do Afryki, 5 do Ameryki Łacińskiej i na Alaskę, a 4 do Azji. Jeden z misjonarzy już wyjechała na Filipiny.
Nowi misjonarze byli zgłoszeni przez diecezje i wspólnoty zakonne. W ramach formacji poza nauką języka obcego, poznawali medycynę tropikalną, zasady inkulturacji oraz podstawy misjologii.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby. W gronie tym są księża fidei donum (diecezjalni), osoby świeckie, siostry zakonne i zakonnicy.
>>> ONZ: Tigraj poważnie zagrożony głodem
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |