fot. pixabay

RŚA: kard. Krajewski na otwarciu szpitala dla dzieci

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

„Ten, kto otacza opieką najmniejszych, stoi po stronie Boga i przezwycięża mentalność odrzucenia” – mówił papież Franciszek w przesłaniu wystosowanym do uczestników sobotniej inauguracji szpitala pediatrycznego w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej.

W uroczystości otwarcia nowego ośrodka specjalizującego się w terapii dzieci niedożywionych i odnowionego gmachu szpitala pediatrycznego udział wziął prezydent kraju Faustin-Archange Touadéra. Obecny był także papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

Zdjęcie: kard. Krajewski, fot. PAP/EPA

Obie placówki otrzymały wsparcie finansowe dzięki różnym inicjatywom solidarności i zbiórek pieniędzy, ogłoszonym z inicjatywy Franciszka, który odwiedził Republikę Środkowoafrykańską w 2015 roku. Stołeczna klinika jest jedynym szpitalem pediatrycznym w całym kraju.

Papieskie orędzie

W orędziu wideo do uczestników inauguracji papież podkreślił: „W chorym jest Chrystus, a w miłości tego, kto nachyla się nad Jego ranami jest droga na spotkanie z Nim. Zachowuję w sercu widok pełnych bólu oczu niedożywionych dzieci, które spotkałem podczas krótkiej wizyty w tym szpitalu”. Papież dodał, że pamięta słowa oprowadzającej go po klinice lekarki, która powiedziała mu: „większość tych dzieci umrze, bo mają ciężką malarię i są niedożywione”.

Zdjęcie: ściana szpitala dziecięcego w Bangi

Franciszek powiedział też: „Nie, to nie powinno się dziać. Cierpienie dzieci jest bez wątpienia najcięższe do przyjęcia. Wielki Dostojewski stawiał pytanie: dlaczego dzieci cierpią?” – przypomniał papież w swoim wystąpieniu. „Ja wiele razy stawiam sobie to samo pytanie, dlaczego dzieci cierpią. I nie znajduję wyjaśnienia. Patrzę tylko na krzyż i przywołuję miłosierną miłość Ojca dla tak wielkiego cierpienia” – dodał. Franciszek zachęcił personel szpitala do szczególnej opieki nad dziećmi. „Bądźcie wyczuleni na ich potrzeby – prosił Papież, – pochylajcie się z czułością nad ich kruchością, w nich możecie zobaczyć Pana. Kto bowiem służy chorym z miłością, służy Jezusowi”.

Na zakończenie Franciszek skierował szczególne pozdrowienia do prezydenta kraju, dyrektor watykańskiego szpitala Dzieciątka Jezus z Rzymu, który zaangażował się w powstanie tego miejsca, a także do obecnego tam kard. Konrada Krajewskiego, który – jak stwierdził Papież – uobecnia w świecie jego miłość. Z całą mocą podkreślił, że kto opiekuje się najmniejszymi, stoi po stronie Boga i przezwycięża kulturę odrzucenia. „Pamiętajcie – dodał Franciszek – w chorym jest Chrystus, a w miłości, która pochyla się nad ranami, jest droga, która do Niego prowadzi”.

Fot. PAP/EPA

Zobacz także
Wasze komentarze