Rwanda: władze stolicy zamknęły ponad 700 kościołów

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Władze stolicy Rwandy – Kigali poleciły zamknąć 714 kościołów w mieście ze względu na ich zły standard bezpieczeństwa i higieny.

Większość obiektów, głównie tradycji zielonoświątkowej, nie miała ani bieżącej wody, ani toalet – poinformowała 28 lutego miejscowa anglojęzyczna gazeta „The New Times Rwanda”, powołując się na przedstawiciela rządu. Według niego wiele tych obiektów mieściła się w namiotach, inne nie miały niezbędnych zezwoleń oficjalnych.

Przewodniczący Wydziału Partii Politycznych i Społeczeństwa Obywatelskiego rządu Rwandy – Justus Kangwagye oświadczył, że miejsca modlitwy muszą spełniać podstawowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa, higieny, infrastruktury i przepisów prawnych. Zaznaczył, że proboszczowie i inni gospodarze dużej części zamkniętych świątyń prosili o powstrzymanie tych procesów do czasu, aż znajdą oni właściwe rozwiązanie.

Według polityka nabożeństwa winny się odbywać w sposób zorganizowany i z zachowaniem podstawowych standardów. „Wasza wolność religijna nie może stać w sprzeczności z prawami innych ludzi” – podkreślił Kangwagye. Zaznaczył również, że ludzie chodzący do kościoła mają prawo do „minimum porządku i standardów”.
Zapowiedział, że kościoły zostaną ponownie otwarte dopiero wówczas, gdy spełnią wymagane warunki. Wyjaśniono jednocześnie, że nie jest to atak na wolność wyznania.

Zobacz także
Wasze komentarze