Fot. thedialog.org

Rycerze Kolumba w obronie prześladowanych chrześcijan

Uroczystą Mszą św. w intencji prześladowanych chrześcijan rozpoczął się drugi dzień obrad 136. Najwyższej Konwencji Rycerzy Kolumba. Zakon rozpocznie nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, który zostanie przeprowadzony na całym świecie.

Fot. longroom.com

Rycerze Kolumba są szczególnie zaangażowani w pomoc chrześcijanom prześladowanym za wiarę. Organizują dystrybucję paczek żywnościowych, schronienie, zapewniają odzież i finansują funkcjonowanie placówek medycznych w Syrii i Iraku. W zeszłym roku podjęli się odbudowy irakijskiego miasta Karamles, znajdującego się na Równinie Niniwy. Miasto, dawniej zamieszkałe głównie przez chrześcijan, zostało splądrowane i zniszczone przez wojska ISIS, a katolickie świątynie zbezczeszczone.

– Prostą, ale trudną do przyjęcia prawdą jest to, ze chrześcijanie na Bliskim Wschodzie są na skraju wyginięcia. Nie możemy na to pozwolić – mówił podczas wygłoszonego we wtorek przemówienia Najwyższy Rycerz Carl Anderson. „Od 2014 roku Rycerze przekazali ponad 20 mln dolarów na pomoc chrześcijanom i wyznawcom innych religii, nad którymi sprawują pieczę. Pieniądze te zapewniły prowiant, schronienie i odzież naszym bliźnim w Iraku i Syrii, którzy stracili wszystko” – dodał.

Abp Bashar Warda z diecezji Erbil (Irak) przesłał swoje pozdrowienia do Rycerzy. „Jest jasne, że bez wsparcia Rycerzy Kolumba chrześcijaństwo w Iraku mogłoby już całkowicie zniknąć” – mówił do uczestników.

Abp Jean-Clément Jeanbart, melchicki arcybiskup Aleppo, poświęcił kilkadziesiąt kopii ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Ikonę na zamówienie Rycerzy Kolumba wykonał słynny ikonograf Fabrizio Diomedi. W oparciu o nią Zakon rozpocznie nowy program modlitewny w intencji chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie, który zostanie przeprowadzony na całym świecie.

Do uczestników Konwencji homilię wygłosił kard. Dolan, ordynariusz Nowego Jorku, Przewodniczący Konferencji Episkopatu USA oraz członek Zakonu Rycerzy Kolumba. Nawiązując do postaci św. Dominika i kobiety kananejskiej z środowej Ewangelii, podkreślał wytrwałość modlitwy jako klucza do jej skuteczności. „Najstarsi biografowie św. Dominika podkreślali, że jego modlitwa była cierpliwa, nieustępliwa i wytrwała. Nie ma w tym niespodzianki, ponieważ takiej modlitwy uczył nas Jezus – cierpliwej, nieustępliwej i wytrwałej” – powiedział.

Wieczorem polskiego czasu Rycerze Kolumba nagrodzili swoje najlepsze programy. Wyróżniona została polska rada im. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Grupa Rycerzy Kolumba z Radomia zorganizowała dwutygodniowy obóz ewangelizacyjny dla młodzieży z Ukrainy. Młodzież ta została przyjęta do domów radomskich Rycerzy na czas przebywania w Polsce. Według Rycerzy był to najlepszy program dla młodzieży zrealizowany przez Zakon na całym świecie.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 11 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 105 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze