EPA/ABED AL HASHLAMOUN

10 mln dzieci może nigdy nie wrócić do szkoły

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prawie 10 mln dzieci na całym świecie może nigdy nie wrócić do szkoły po kwarantannie, z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii koronawirusa – oceniła w poniedziałek międzynarodowa organizacja pozarządowa Save the Children z siedzibą w Londynie.

Już przed pandemią 258 mln dzieci i młodzieży na całym świecie znajdowało się poza systemem edukacji. Z raportu Save the Children wynika, że z powodu pandemii do 1,6 miliarda uczniów i studentów zostało zmuszonych do opuszczenia zajęć. „Po raz pierwszy w historii ludzkości całe pokolenie dzieci i młodzieży będzie świadkami wywrócenia ich kariery szkolnej do góry nogami” – czytamy.

>>> Edukacja – jedyna droga wyjścia z ubóstwa

Organizacja, która wzywa rządy i darczyńców do działania w odpowiedzi na „globalny kryzys edukacyjny”, szacuje, że prawie 9,7 mln uczniom grozi to, że już nigdy nie powrócą do szkoły. Poza tym, jak zauważa dyrektor generalna Save the Children Inger Ashing, istniejące już nierówności „zdecydowanie zwiększą się między bogatymi i biednymi oraz między chłopcami i dziewczętami”.

EPA/DIVYAKANT SOLANKI

W 12 krajach, głównie w Afryce Zachodniej i Środkowej, a także w Jemenie i Afganistanie, dzieci narażone są na „wyjątkowo wysokie” ryzyko braku możliwości powrotu do szkoły po kwarantannie, zwłaszcza dziewczęta – oceniła organizacja. I wezwała komercyjnych wierzycieli do zawieszenia biednym krajom spłaty zadłużenia, co według tej organizacji może uwolnić 14 mld USD na inwestycje w edukację. – Byłoby niedopuszczalne, aby środki, które są tak bardzo potrzebne” do ożywienia edukacji, były wykorzystane na spłatę długów – podkreśliła dyrektor generalna Save the Children. – Jeśli dopuścimy do rozwoju kryzysu edukacyjnego, to będzie miało trwały wpływ na dzieci – dodała.

>>> Dołącz do programu adopcji misyjnej

– Obietnica, którą złożył świat, w sprawie zagwarantowania wszystkim dzieciom dostępu do wysokiej jakości edukacji do 2030 r., będzie opóźniona o kilka lat – wskazała Ashing, odwołując się do celu ustalonego przez ONZ. Save the Children szacuje, że w średnim scenariuszu budżetowym wydatki na edukację spadną o 77 mld USD w ciągu 18 miesięcy w najbiedniejszych krajach świata. W najgorszym scenariuszu, w którym rządy przeznaczą środki na edukację na inne obszary, żeby zareagować na pandemię Covid-19, liczba ta może wynieść nawet 192 mld USD.

Zobacz także
Wasze komentarze