Zdjęcie: zamach w Somalii

Somalia: kryzys humanitarny i terrorystyczne zagrożenie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Somalia to kraj podzielony, którym targa anarchia i kryzys humanitarny – stwierdził w wywiadzie dla Radia Watykańskiego administrator apostolski w Mogadiszu. Biskup Giorgio Bertin zaznaczył, że jest to wynikiem słabości administracji oraz rządu, który utrzymuje się jedynie dzięki zewnętrznemu wsparciu.

Z drugiej strony kryzys i anarchię powiększają walki prowadzone przez organizację Asz-Szabab, komórkę Al-Kaidy, która chce doprowadzić do powstania w Somalii kalifatu islamskiego. Zamachy wywołują także kryzys migracyjny. Około miliona osób uciekło do państw ościennych, a ponad dwa miliony to tzw. wewnętrzni przesiedleńcy.

zdjęcie: bp Bertin

Trudna i smutna rzeczywistość 
„Rola Kościoła katolickiego jest bardzo ograniczona. Jest tak dlatego, że w ostatnich latach różne organizacje islamskie zasiały wiele nienawiści w imię religii. Byliśmy aktywnie obecni z naszą placówką w tzw. Somalilandzie [islamska republika nieuznawana przez społeczność międzynarodową, cześć północno-wschodniej Somalii – RV]. Jednak zostaliśmy zmuszeni do jej zamknięcia w sierpniu zeszłego roku, nawet jako Caritas Somalia” – mówi biskup.

Cierpienie dzieci 
„Staramy się jednak być obecni w organizacjach lokalnych i jako głos służący przyciąganiu uwagi świata, żeby nasz kraj nie został kompletnie opuszczony. Także Papież w swoim przesłaniu bożonarodzeniowym, mówił o dzieciach z Somalii. Zdaje sobie sprawę, że pośród nich jest duża liczba tych, które są na siłę wcielane do bojówek islamskich. Robi się im pranie mózgu, indoktrynuje, a czasami wysyła z bombą jako zamachowców -samobójców. Zmusza się także starszych do wcielania konkretnej liczby chłopców w szeregi walczących, czasem starsi się opierają, czasem ustępują, bo w obliczu groźby, muszą dać np. 20 chłopców i wtedy łapie się kogokolwiek… Jest to rzeczywistość bardzo trudna i smutna” – powiedział bp Bertin.

Bp Bertin jest franciszkaninem. Do włoskiej Prowincji Św. Karola Boromeusza w Lombardii wstąpił 10 września 1967. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 roku. Po studiach islamizmu oraz języka i kultury arabskiej wyjechał na misje. Papież Jan Paweł II wyniósł go w 2001 do godności biskupiej, ustanawiając ordynariuszem w afrykańskiej diecezji w Dżibuti.

Zobacz także
Wasze komentarze