Śpiewający ksiądz pomaga prześladowanym
Według twórców „Raportu o stanie wolności religijnej w latach 2014–2016” około 75% populacji doświadcza różnych niedogodności i ataków ze względu na swoją przynależność religijną. To smutne dane, jednak coraz więcej organizacji i osób zwraca uwagę na ten problem w przestrzeni publicznej. W ciekawy sposób problem przedstawia kanadyjski duchowny ks. Robert Lebel, który za pomocą muzyki zwraca uwagę na los prześladowanych.
Ksiądz uderza we właściwą nutę
Mieszkający w Quebecu katolicki ksiądz postanowił zabrać głos w sprawie prześladowanych chrześcijan. „Kiedy przeczytałem, że tylko w 2016 r. w samej Afryce za wiarę zginęło ponad 90 tys. chrześcijan, musiałem coś zrobić. Wybrałem sztukę, bo trochę się na niej znam” – mówi duchowny. Rzeczywiście, ks. Robert nie jest tylko „przykaplicznym grajkiem”. W 2002 r. to właśnie on skomponował hymn na Światowe Dni Młodzieży w Toronto. Teraz „rusza” z kolejnym projektem. Jego płyta „Consolez pon peuple” dotykająca problem prześladowań cieszy się sporym zainteresowanie. Pierwszy jej nakład został sprzedany w przeciągu miesiąca.
Muzyka łączy ludzi
Ks. Robert Lebel komponuje od 13. roku życia. Przed wstąpieniem do seminarium duchownego był piosenkarzem folkowym. Dziś ten 66-letni kapłan ma już w dorobku ponad 20 albumów i 150 tysięcy sprzedanych płyt. W latach posługi duszpasterskiej swoją twórczość opiera na muzyce liturgicznej i głębokich, przemodlonych tekstach. Dzięki temu jego muzyka nadaje się do zwyczajnego słuchania, ale jej elementy można wykorzystać w liturgii. – Głęboko wierzę, że muzyka łączy ludzi. Wierzę również, że moja muzyka połączy wszystkich, dla których los prześladowanych chrześcijan nie jest obojętny – mówi ks. Lebel.
Muzyka łagodzi obyczaje
Pomysł kanadyjskiego księdza zrodził się we współpracy z kanadyjskim odziałem Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Nie po raz pierwszy papieska organizacja próbuje zwrócić uwagę na los prześladowanych chrześcijan. Warto zwrócić uwagę, że polski odział w zeszłym roku realizował kilka projektów dedykowanych tej tematyce. Razem z Piotrem Rubikiem wydał oratorium „Z powodu Mojego imienia”, które zostało zaprezentowane w kieleckiej Kadzielni oraz podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. „Na wykończeniu” jest również inny projekt: „Decalogue”, który zgromadził światowe gwiazdy muzyki. Sam projekt i jego twórcy otrzymali osobiste błogosławieństwo papieża Franciszka w październiku ubiegłego roku, kiedy projekt został zaprezentowany Ojcu Świętemu. „W różny sposób i na różnych płaszczyznach próbujemy zwrócić uwagę opinii publicznej, ale również młodego odbiorcy na los prześladowanych chrześcijan” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Zachęcamy do zapoznania się z twórczością ks. Roberta Lebela oraz z innymi kulturalnymi projektami Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, dzięki którym los prześladowanych i zapomnianych staje słyszalny.
www.pkwp.org
www.decalogue.pl
www.acn-aed-ca.org
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |