Spotkanie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji
Misjonarze, których miałem okazję odwiedzić w Kongo Brazzaville i w Angoli wyrażali wielką wdzięczność dla Kościoła w Polsce, który wspiera ich posługę misyjną modlitwą oraz materialnie i finansowo – powiedział bp Jan Piotrowski, rozpoczynając spotkanie Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
W dniu 13 marca br., w X rocznicę wyboru papieża Franciszka, przed rozpoczęciem 394 Zebrania Planarnego Konferencji Episkopatu Polski, członkowie Komisji i konsultorzy, w auli Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, przy ulicy ul. Kazimierza Wóycickiego, podsumowali miniony rok formacji i animacji misyjnej w Polsce.
Komisja przyjęła sprawozdanie z działalności agend Komisji Misyjnej: Centrum Formacji Misyjnej, MIVA Polska oraz Dzieła Pomocy „Ad Gentes”. Zwrócono uwagę na to, że mimo trudnej sytuacji ekonomicznej spowodowanej koronawirusem oraz inflacją, ofiarność wiernych świeckich i duchowieństwa na misje nie zmalała. Ludzie coraz bardziej rozumieją potrzebę pomagania misjonarzom w ich posłudze. Informacje z misji ukazujące dzieła charytatywne, edukacyjne, medyczne i ewangelizacyjne, między innymi dzięki mediom publicznym i katolickim docierają do szerokiego grona wiernych. To owocuje modlitwą oraz hojnością serca.
Bp Jan Piotrowski podziękował za włączenie się wszystkich w animację misyjną 6 stycznia oraz w II niedzielę Wielkiego Postu, Niedzielę „Ad Gentes”. Analizując koszty działalności agend misyjnych, Komisja zwróciła uwagę na to, że koszty administracyjne są naprawdę niskie i nie przekraczają 10% pozyskiwanych środków.
– To oznacza, że nie trwonimy ofiar, ale jak najwięcej środków przekazujemy misjonarzom na ich działalność – mówił ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.
Komisja Misyjna przyjęła również ważny dokument, powstały z inicjatywy misjonarzy świeckich, przygotowany przez konsultor Komisji, Panią Barbarę Uszko-Dudzińską, regulujący posługę misyjną misjonarzy świeckich. „Rekomendacje Komisji Episkopatu Polski ds. Misji dotyczące przygotowania, posługi misyjnej i powrotu misjonarzy świeckich ad gentes” precyzyjnie definiują prawa i obowiązki misjonarzy świeckich oraz tych, którzy ich posyłają i przyjmują.
– To kolejny, ważny dokument, który pomoże nam w przygotowaniu misjonarek i misjonarzy świeckich do posługi misyjnej – twierdzi o. Kazimierz Szymczycha SVD.
Członkowie Komisji i konsultorzy uzgodnili, że VII już Gala Medalu „Benemerenti” odbędzie się w 26 październiku tego roku w Tarnowie. Omówiono również sprawy bieżące dotyczące sprawnego funkcjonowania Komisji. Na zakończenie spotkania biskupi udzielili wszystkim zebranym błogosławieństwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |