fot. PAP/Abaca

Sudan Płd: wizyta papieża ważnym znakiem w budowaniu pokoju

Mianowany w ubiegłym roku biskup diecezji Rumbek w Sudanie Południowym – włoski kombonianin Christian Carlassare podkreślił zaangażowanie Kościoła katolickiego w tym kraju w sprawę pokoju. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA powiedział, że planowana na lipiec wizyta Franciszka byłaby „kolejnym krokiem”, przez który Ojciec Święty pragnie umocnić tamtejszy Kościół w jego roli pojednawczej.

Franciszek przyjął 44-letniego kapłana na audiencji prywatnej 14 marca w Watykanie. Pochodzący z północnych Włoch zakonnik przyjmie sakrę biskupią 25 marca w tym afrykańskim kraju i obejmie rządy w diecezji Rumbek. Uroczystość była zaplanowana już ub.roku, jednakże 26 kwietnia 2021 nominat padł ofiarą zamachu, podczas którego postrzelono go w obie nogi.

„To nie była próba morderstwa, ale atak miał raczej na celu wypędzenie mnie” – powiedział misjonarz w rozmowie z KNA. Tymczasem, jak zauważył, zamach ten spowodował zmianę nastawienia do niego w Rumbeku, a on sam doświadczył fali „troski i solidarności”. To wydarzenie pokazało wielu mieszkańcom, że istnieje życie poza przemocą i zemstą.

Wojna domowa

W 2013 r. w Sudanie Południowym wybuchła wojna domowa o podłożu etnicznym między prezydentem Salvą Kiirem a jego zastępcą, Riekiem Macharem, która pochłonęła ponad 400 tys. ofiar. Prawie 2,3 mln osób przebywa obecnie za granicą jako uchodźcy lub ubiega się o taki status – podało Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR). 22 lutego 2013 Sudan Południowy i Stolica Apostolska nawiązały stosunki dyplomatyczne. Nominat przypomniał, że podjęte przez Franciszka w 2019 mediacje w Watykanie doprowadziły do utworzenia przez przeciwników wojny domowej rządu tymczasowego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze