Sudan Południowy: papieski dyplomata wzywa do pojednania przed wizytą Franciszka
Do wzajemnego przebaczenia i pojednania wezwał mieszkańców Sudanu Południowego przed papieską wizytą w tym kraju chargé d’affaires ad interim nuncjatury apostolskiej prał. Ionuţ Paul Strejac. Zaapelował do obywateli o budowanie pokoju i jedności we wspólnotach, gdyż jest to jedyna droga do zaprowadzenia stabilizacji w tym afrykańskim państwie.
W dniach 3-5 lutego papież odbędzie planowaną od dawna podróż do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Wizytę w Sudanie Południowym poprzedzą papieskie odwiedziny w Demokratycznej Republice Konga w dniach 31 stycznia – 3 lutego.
W rozmowie z lokalnym radiem Eye prał. Strejac zachęcił do duchowego przygotowania się do wizyty trzech zwierzchników religijnych. Zaznaczył, że konieczne jest doprowadzenie do pokoju w rodzinach, z sąsiadami i ludźmi wokół nas, „bo tylko przez ludzi pokoju zapanuje pokój w tym kraju i błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka, błogosławieństwo arcybiskupa Canterbury i moderatora Kościoła Szkocji naprawdę do nas dotrą”.
>>> PKWP: pokój w Sudanie Południowym połączy rozdzielone rodziny
Zajmujący powierzchnię 644,3 tys. km kw. i zamieszkany przez nieco ponad 13 mln ludzi Sudan Południowy ogłosił niepodległość, odrywając się od Republiki Sudanu, 9 lipca 2011, po trwającej prawie 30 lat (od 1983) niezwykle brutalnej wojnie domowej, która pochłonęła ok. półtora miliona ofiar. Ale powstanie niezależnego państwa tylko na krótko uspokoiło sytuację, gdyż niebawem znów wybuchły starcia, tym razem międzyetniczne, które szybko przerodziły się w nowe, a nawet jeszcze krwawsze walki. Doprowadziło to do niemal całkowitego rozpadu państwa.
Pierwsze porozumienie pokojowe podpisano latem 2015, ale nie przyniosło ono trwałego spokoju, następne układy zawarto w latach 2017 i 2018 i dopiero to ostatnie stwarza szanse na zakończenie wojny domowej. Spowodowała ona, że ponad 2,3 mln ludzi stracił dach nad głową, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi poniosło śmierć, cały zaś kraj należy do najbiedniejszych na świecie.
>>> Nuncjusz w Sudanie Południowym: papieska wizyta pod znakiem pokoju
16 marca 2019 roku Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Kiira; miesiąc później, w dniach 10-12 kwietnia szef państwa i trzy osoby, mające zostać wiceprezydentami w przyszłym Rządzie Jedności Narodowej: Riek Machar Teny Dhurgon, Taban Deng Gai i Rebecca Nyandeng De Mabio wzięli udział w niezwykłych wspólnych dniach skupienia – rekolekcjach w Watykanie. Odbyły się one z inicjatywy abp. Welby’ego, który uważał, że dzięki nim łatwiej będzie doprowadzić do ostatecznego pojednania zwaśnionych stron. W wygłoszonym do swych gości przemówieniu papież wyraził uznanie dla podjętych przez nich rozmów pokojowych, po czym odmówił ułożoną przez siebie modlitwę o pokój w Sudanie Południowym. Następnie upadł do nóg całej czwórki, prosząc w ten sposób o dalsze wysiłki w celu przeciwdziałania wojnie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |