Szwecja: po 500 latach znowu regularne Msze święte w Lundzie
Po raz pierwszy od ponad 500 lat w luterańskiej katedrze w Lundzie na południu Szwecji od 21 października mają być regularnie sprawowane katolickie Msze św.
Poinformowała o tym diecezja sztokholmska, wyjaśniając, że zostało to spowodowane remontem katolickiego kościoła św. Tomasza, ale – jak podkreśliła – nie jest to tylko „rozwiązanie pragmatyczne”. W tym kontekście wskazała na coraz bliższe stosunki ekumeniczne i wizytę Franciszka w tym miejscu 31 października 2016.
Przy tej okazji diecezja stołeczna przypomniała, że od czasów Reformacji na początku XVI wieku w katedrze w Lundzie odprawiano co pewien czas katolickie liturgie, ale nie odbywało się to w formie zinstytucjonalizowanej. Coraz bliższą współpracę w ostatnim okresie Kościoły tłumaczą też jako możliwość wcielania w życie ducha dokumentu ekumenicznego luterańsko-katolickiego „Od konfliktu do współpracy” z 2013 roku. Zapowiedziano, że szczegóły porozumienia katolicko-luterańskiego w obecnej sprawie zostaną przedstawione na konferencji prasowej 6 kwietnia w tym mieście.
Kościół katolicki w Szwecji jest niewielki, a jego członkowie pochodzą z różnych krajów. Do 2000 roku państwową religią w kraju był luteranizm; do tego czasu do Kościoła Szwecji (luterańskiego) należał formalnie każdy Szwed od chwili narodzin. Obecnie luteranie stanowią ok. 60 proc. społeczeństwa tego kraju.
Według Watykanu w Szwecji żyje 113 tys. katolików, co stanowi 1,15 proc. wśród ok. 9,8 mln obywateli tego kraju, przy czym prawie połowa z nich to imigranci wywodzący się z ponad 80 narodów. Liturgia sprawowana jest w dziewięciu różnych obrządkach i w ponad 25 językach. Rzymskokatolicka diecezja sztokholmska obejmuje cały kraj, a więc ok. 450 tys. km kwadratowych. Na jej terenie istnieje 45 parafii, w których pracuje 176 księży. Biskupem diecezji jest 68-letni kard. Anders Arborelius, karmelita.
Katedra w południowoszwedzkim Lundzie była budowana od 1104 roku w stylu romańskim i jest najstarszą siedzibą biskupią w Skandynawii. Miasto początkowo wchodziło w skład utworzonej w 1048 diecezji Roskilde w Danii a siedzibą samodzielnego biskupstwa stało się w 1103, a następnie stolicą archidiecezji. Gdy ok. 1530 z Danii dotarła tu reformacja, w 1536 Lund przestał być arcybiskupstwem katolickim, a od 1658 miasto należy do Szwecji. Od tamtego okresu niektóre pomieszczenia miejscowej katedry wykorzystywano jako uniwersyteckie sale wykładowe.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |