Tadżykistan: 21 lat powstania struktur organizacyjnych Kościoła katolickiego
Kościół w Tadżykistanie obchodził niedawno 21. rocznicę utworzenia misji „sui iurs”, czyli oficjalnej struktury katolickiej, pierwszej w historii tego środkowoazjatyckiego kraju postsowieckiego, w którym przeważa islam. Jednocześnie pięciolecie pełnienia funkcji przełożonego misji obchodził argentyński kapłan z Instytutu Słowa Wcielonego (IVE) – ks. Pedro Ramiro López.
W rozmowie z watykańską misyjną agencją prasową FIDES oznajmił on, że wierni dwóch istniejących w tym kraju parafii jak co roku uczcili kolejną rocznicę powstania tej struktury uroczystą Mszą św. Była to też okazja do ponownego poświęcenia misji Najświętszemu Sercu, jak uczyniono to w ubiegłym roku, z okazji 20-lecia obecności Kościoła w Tadżykistanie.
Nawiązując do postaci polskiego papieża ks. López zaznaczył, że tamtejsi katolicy są bardzo z nim związani jako z tym, któremu zawdzięczają swe oficjalne „narodziny”. „21 października będziemy świętować jego wspomnienie a w obchody te włączą się wierni obu naszych parafii” – zapowiedział przełożony misji. Obecność katolików w tym kraju – dawnej republice sowieckiej – sięga lat siedemdziesiątych, gdy przybyli tam pierwsi wierni, w większości Niemcy, z Rosji, Ukrainy i Litwy. Były to głównie osoby, zesłane do tej republiki przez ówczesny reżym sowiecki. W tamtym czasie miejscowi katolicy byli całkowicie odcięci od Kościoła powszechnego.
Powstanie pierwszych struktur organizacyjnych stało się możliwe dopiero na początku ostatniej dekady ubiegłego wieku, pod koniec istnienia ZSRR. 15 kwietnia 1991 św. Jan Paweł II mógł powołać do życia administraturę apostolską Kazachstanu i Azji Środkowej, obejmującą także Tadżykistan. A 29 września 1997 utworzył misję „sui iuris” Tadżykistanu z siedzibą w stolicy tego kraju – Duszanbe. Pierwszym jej przełożonym był do 19 września 2013 również misjonarz IVE ks. Carlos Antonio Avila, także z Argentyny. Jego następcą został w tymże dniu wspomniany ks. López, który 12 września br. skończył 40 lat.
Dziś Kościół katolicki w Tadżykistanie liczy ok. 150 wiernych, żyjących w dwóch parafiach: w Duszanbe i w Kurganteppa (po tadżycku Bochtar) w południowo-zachodniej części kraju. Pracuje wśród nich 3 kapłanów argentyńskich z Instytutu Słowa Wcielonego – zgromadzenia założonego w Argentynie w 1984, wspieranych przez 5 misjonarek miłości i 3 siostry z Instytutu Służebnic Pana i Maryi Panny z Matarà, będącego żeńską gałęzią IVE. 15 czerwca 1996 Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Tadżykistanem. Jest tam akredytowany nuncjusz apostolski w Kazachstanie, urzędujący na co dzień w stolicy tego kraju – Astanie.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |