Tajlandia: o. Wojciech Kluj przewodniczącym misjologów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec Wojciech Kluj, misjonarz oblat, wykładowca UKSW został wybrany przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Misjologów Katolickich (IACM, International Association of Catholic Missiologists). Jego pierwsza kadencja potrwa trzy lata.

W mieście Pattaya w Tajlandii od 10 do 15 lipca odbywa się szóste światowe zebranie katolickich misjologów. W tym roku poruszany jest temat świadectwa w wieloreligijnym świecie. W wydarzeniu bierze udział 68 uczestników-delegatów, w tym trzech pochodzących z Polski – ks. dr Julian Wawrzyniak, ks. dr hab. Franciszek Jabłoński i prof. UKSW o. Wojciech Kluj OMI.

Nowy przewodniczący IACM urodził się w 1966 r., pochodzi z Wielkopolski. Pierwsze śluby zakonne, w zgromadzeniu misjonarzy oblatów, złożył w roku 1985, a święcenia kapłańskie otrzymał w Obrze, w roku 1991. Po święceniach pracował jako wikariusz parafii w Katowicach. Został skierowany na studia specjalistyczne z misjologii na Uniwersytecie Św. Pawła w Ottawie (1992-1996), gdzie zdobył stopnie Master of Art in Theology oraz Master of Art in Missiology wraz z kanonicznym licencjatem. Doktoryzował się w roku 1999, na Wydziale Teologicznym UKSW w Warszawie, na podstawie pracy „Teologia misji w nauczaniu Jana Pawła II (1978-1998)”. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 2013 na podstawie rozprawy „Kształtowanie się podstawowych tekstów wiary w języku malgaskim”.

Od roku 1996 prowadzi wykłady z misjologii i religioznawstwa na WT UAM (sekcja WSD Obra), od 2005 r. jest adiunktem katedry misjologii na UKSW, od 2015 r. tejże uczelni, a od 2017 r. dyrektorem Instytutu Dialogu Kultur i Religii WT UKSW. Od roku 1996 jest członkiem redakcji „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, od 2001 r. jest współpracownikiem periodyku naukowego „Annales Missiologici Posnanienses”. W latach 2003-2005 był opiekunem Akademickiego Koła Misjologicznego (UAM-Poznań). Ponadto od 2001 r. jest członkiem Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu Międzyreligijnego. Od 2007 r. należy do International Association of Catholic Missiologists od 2008 r. jest członkiem International Association for Mission Studies. Dłuższe staże misyjne odbył w Północnej Kanadzie, na Madagaskarze oraz w Turkmenistanie. Włada biegle językami: angielskim, francuskim, a także mówi w języku malgaskim (fot. F. Jabłoński).


Pierwsze exposé nowego przewodniczącego stowarzyszenia.

Załączniki
Pobierz PDF
Zobacz także
Wasze komentarze