Tanzania: obchody 150-lecia ewangelizacji kraju

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą rozpoczęcia ewangelizacji ziem dzisiejszej Tanzanii katoliccy biskupi tego kraju przedstawili programu obchodów tego jubileuszu.

Przewiduje on m.in. organizowanie co trzy lata, począwszy od bieżącego roku roku, krajowych kongresów eucharystycznych i utworzenie w każdej diecezji kaplic wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Inicjatywy te mają za zadanie umocnienie wiary miejscowych wiernych i przybliżenie im pobożności eucharystycznej, zwłaszcza w rodzinach.

„Bez Świętej Eucharystii nie ma życia wewnętrznego w rodzinach” – powiedział, przedstawiając program obchodów, metropolita Dar es-Salaam kard. Polycarp Pengo. Zapowiedział, że w ramach tych działań każda parafia w Tanzanii będzie musiała zorganizować publiczną adorację przez tydzień, włączając w to szczególnie miejscowe rodziny.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w portowym mieście Bagamoyo na północy kraju, w którym w 1868 wylądowali pierwsi misjonarze. «Jest to miejsce refleksji nad wiarą, gdyż to stąd chrześcijaństwo przenikało w głąb nie tylko dzisiejszej Tanzanii, ale całej Afryki Wschodniej” — wyjaśnił arcybiskup-senior Arushy Josaphat Luois Lebulu. Przypomniał, że to właśnie tutaj, gdzie przodkowie współczesnych Tanzańczyków byli torturowani i sprzedawani jako niewolnicy, półtora wieku temu pierwsi misjonarze postawili krzyż – „symbol wykupienia z niewoli i symbol naszej wiary”.

Bagamoyo – „brama handlu niewolnikami” – stało się „bramą Słowa Bożego, światła, pokoju, nadziei i miłości oraz początkiem szerzenia chrześcijaństwa w Afryce Wschodniej” – zaznaczył hierarcha. Dodał, że tym samym miejsce to jest „symbolem odkupienia, w którym człowiek zyskał możliwość wzrastania w wierze i otrzymania nadziei”. „Bagamoyo jest źródłem prawdziwej wolności, bramą wiary i miastem światła” – podsumował swą wypowiedź abp Lebulu.

Zobacz także
Wasze komentarze