pomoc tanzania redemptoris missio

fot. Fundacja Redemptoris Missio

Tanzania: polscy okuliści będą przywracać wzrok niewidomym

29 maja do Tanzanii wyruszy wyprawa okulistów, którzy w ramach Akcji „Oczy Afryki” będą tam przeprowadzać operacje zaćmy. To już trzecia akcja tego zespołu. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Do tej pory lekarze współpracujący z Fundacją „Redemptoris Missio” zoperowali ponad 140 osób.

Zaćma jest olbrzymim problemem w krajach afrykańskich i dotyczy osób głównie osób po 50. roku życia. Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia na całym świecie zaćma stanowi główną przyczynę upośledzenia wzroku. I o ile w Polsce i krajach globalnej Północy zabiegi usunięcia zaćmy są ogólnodostępne i powszechne, o tyle w Afryce jest o nie niezwykle trudno i stać na nie tylko najbogatszych. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty, a ta do skrajnego ubóstwa. W Afryce niewidome osoby mogą liczyć jedynie na własną rodzinę, nie ma tam systemu emerytalnego, a ślepota sprawia, że ludzie żyją głównie w obrębie własnego domostwa i nie mają żadnego dochodu.

>>> Misyjna karetka pomaga już chorym w Kenii [WIDEO]

Zadania zoperowania niewidomych podjęli się wolontariusze Fundacji „Redemptoris Missio”: Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak i Maciej Matuszyński. To poznańscy lekarze okuliści odznaczeni w 2019 r. za swoją działalność pomocową przez prezydenta Polski srebrnymi krzyżami zasługi.

Operacje będą się odbywać w prowadzonym przez siostry elżbietanki szpitalu misyjnym w Maganzo w Tanzanii. Już jesienią zeszłego roku Fundacja zakupiła warty 60 tys. zł mikroskop operacyjny, który lekarze zabiorą ze sobą do Afryki. W swoich bagażach przewiozą również cały konieczny do operacji sprzęt, soczewki i leki. Na miejscu pracować będą w sali operacyjnej szpitala. Stworzą również gabinet okulistyczny w ramach którego pomogą słabowidzącym mieszkańcom tych terenów.

To już trzecia wyprawa tego zespołu. Poprzednie edycje odbywały się w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej. Do tej pory nasi lekarze zoperowali ponad 140 osób. Zaćma zepchnęła tych ludzi na margines życia, byli zdani na łaskę swoich najbliższych i żyli w wielkiej nędzy. Dziś funkcjonują, uprawiają na polach swoje plony, swobodnie się przemieszczają, a przede wszystkim samodzielnie się utrzymują i czują się pełnowartościowymi członkami swoich wspólnot.

Wyprawa okulistów jest możliwa dzięki współpracy Fundacji „Redemptoris Missio” z Fundacją „Malak” z Krakowa.

Galeria (4 zdjęcia)

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze