fot. EPA/Fabio Frustaci

Tłumaczem papieża będzie osoba z jego bliskiej rodziny

Podczas zbliżającej się podróży do Tajlandii i Japonii papież Franciszek będzie miał dwoje wyjątkowych tłumaczy ze swojej ojczystej Argentyny. W Bangkoku będzie to jego kuzynka, zakonnica Anna Rosa Sivori, w Japonii – jezuita, którego wysłał tam na misję.Poinformowano o tym w piątek w Watykanie na briefingu przed 32. zagraniczną papieską podróżą, rozpoczynającą się 19 listopada. Jej szczegółowy program przedstawił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Franciszek w czasie trwającej tydzień pielgrzymki wygłosi łącznie 18 przemówień i homilii, wszystkie po hiszpańsku.

papież Franciszek

fot. EPA/GIUSEPPE LAMI

W Tajlandii, dokąd przybędzie w środę 20 listopada, jego tłumaczką będzie jego kuzynka, 77-letnia Ana Rosa Sivori, która od ponad 50 lat przebywa w tym kraju jako misjonarka. Należy do Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych i jest wicedyrektorką szkoły katolickiej na północnym wschodzie kraju. Papież i Ana Rosa Sivori utrzymują ze sobą regularne kontakty. Zakonnica była na inauguracji pontyfikatu Franciszka w 2013 roku.

W Japonii tłumaczem papieża będzie również osoba, której losy są z nim związane. Jak wyjaśniono, jest to argentyński jezuita, którego ksiądz Jorge Bergoglio jako prowincjał tego zakonu w Argentynie wysłał na misję do Kraju Kwitnącej Wiśni. Przypomina się przy okazji, że papież jako młody jezuita sam chciał być misjonarzem w Japonii.

>>> Franciszek do mieszkańców Tajlandii: modlę się za was

Watykański rzecznik zapowiedział, że w Nagasaki papież spotka się z żoną i córką amerykańskiego fotografa Joe O’Donnela, który po zrzuceniu przez USA bomby atomowej na to miasto 9 sierpnia 1945 roku zrobił słynne zdjęcie japońskiemu chłopcu, który na plecach niesie zwłoki swego brata. Ten wstrząsający wizerunek Franciszek wybrał na Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 2018 roku z podpisem „owoc wojny”.

fot. Pixabay

Ponadto poinformowano, że na papieskiej mszy w Tokio obecny będzie były 83-letni japoński bokser Iwao Hakamada, który spędził 48 lat w więzieniu skazany na karę śmierci za kilka morderstw, do których nigdy się nie przyznał. Kara ta została niedawno zawieszona, ponieważ pojawiły się dowody, które nie potwierdzają jego winy. W 2011 roku został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako najdłużej przebywający w celi śmierci więzień.

>>> Misjonarz z Japonii: nie mam powołania do bycia proboszczem, wolę być misjonarzem [ROZMOWA]

W drodze powrotnej z Tokio do Rzymu 26 listopada papieski samolot przeleci nad Chinami, w tym nad Hongkongiem, a także nad Tajwanem. Do władz w tych trzech miejscach Franciszek wystosuje trzy telegramy – przekazał Matteo Bruni.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze