fot. Presiden Joko Widodo, Facebook

To może być globalny symbol współpracy między muzułmanami a chrześcijanami

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Prezydent Indonezji Joko Widodo zapowiedział budowę tunelu między katolicką katedrą i położonym naprzeciw niej „meczetem niepodległości”. – To będzie tunel przyjaźni.

Ludzie nie będą musieli przechodzić przez ulicę z jednej świątyni do drugiej – tłumaczył Widodo w rozmowie z mediami opublikowanej 7 lutego. Zbudowany w 1975 roku przez rząd Indonezji meczet „Masjid Istiqlal” i poświęcona w 1901 r. neogotycka katedra Wniebowzięcia Matki Bożej położone są w dzielnicy rządowej i od dawna uważane są za symbole tolerancji. Według informacji mediów, przy dużych świętach, jak Boże Narodzenie czy „Id al Fitr” kończący ramadan – muzułmański miesiąc postu, muzułmanie i katolicy z zasady korzystają z parkingu wspólnego dla meczetu i kościoła.

Prezydent Joko Widodo, fot. facebook.com/Jokowi/

Indonezja jest krajem o największej na świecie liczbie ludności muzułmańskiej. Prezydent Widodo podejmuje szereg konkretnych i symbolicznych środków starając się tłumić rosnące od lat wpływy konserwatywnego i wojowniczego islamu politycznego w Indonezji. Tunel ma być zbudowany w ramach prac remontowych w meczecie. Jest on największą świątynią islamską w Azji południowo-wschodniej, może pomieścić 120 tys. wyznawców.

Meczet „Masjid Istiqlal”, fot. Wikipedia

Zobacz także
Wasze komentarze