fot. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Trwają watykańsko-chińskie rozmowy nt. nominacji biskupów

Przedstawiciele Chin i Stolicy Apostolskiej prowadzą rozmowy na temat zawartego przed dwoma laty tymczasowego porozumienia nominacji biskupich. Wygasa ono 22 września.

Według anglojęzycznego dziennika chińskiego „Global Times”, fakt prowadzenia negocjacji potwierdził bp Marcelo Sánchez Sorondo, kanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Gazeta, wydawana pod auspicjami Komunistycznej Partii Chin, cytuje też bp. Zhana Silu z Mindongu, wiceprzewodniczącego chińskiej konferencji episkopatu, który zapewnił, że istnieją powody do optymizmu co do wyniku rozmów, które mogą doprowadzić do zawarcia stałego porozumienia.

>>> Pierwszy chiński męczennik i jego towarzysze

Dotychczasowe owoce porozumienia tymczasowego analizowali w rozmowie odbytej w lutym br. w Kolonii sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher i chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi.

Porozumienie z 2018 roku, którego treść pozostaje poufna, doprowadziło do uznania przez papieża siedmiu biskupów mianowanych przez władze chińskie bez zgody Stolicy Apostolskiej, do mianowania dwóch nowych biskupów za wspólną zgodą papieża i władz oraz do akceptacji przez władze pięciu biskupów mających nominację papieską, ale nieuznawanych dotychczas przez władze. Cały episkopat Chin jest obecnie w komunii z papieżem.

Jednocześnie w Chinach nadal trwają prześladowania duchownych i wspólnot, które nie chcą się podporządkować władzom.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze