fot. Youtube/Confidencial

Trybunał Praw Człowieka domaga się uwolnienia nikaraguańskiego biskupa

Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka wezwał władze Nikaragui do natychmiastowego uwolnienia bp. Rolanda Alvareza, skazanego na 26 więzienia za krytyczne wypowiedzi na temat lewicowego reżimu w Managui. Sąd dał czas na zwolnienie hierarchy do 7 lipca br., zobowiązując jednocześnie reżim Daniela Ortegi do podjęcia niezbędnych środków dla skutecznej ochrony jego życia i zdrowia.

Policja aresztowała bp. Alvareza w sierpniu 2022 roku, a sądy postawiły mu następnie zarzuty „spisku” i rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”. Hierarcha otwarcie krytykował to, co uważał za ograniczanie wolności religijnej przez lewicowy reżim Ortegi.

W lutym br. władze w Managui uwolniły i wydaliły do Stanów Zjednoczonych 222 więźniów politycznych. Jednak dwóch z nich odmówiło wyjazdu, w tym bp Alvarez, który w konsekwencji został skazany na 26 lat więzienia, pozbawiony obywatelstwa Nikaragui i przeniesiony z aresztu domowego do więzienia.

Relacje między Kościołem katolickim a rządem Nikaragui są w kryzysie od 2018 roku, kiedy to protestujący domagający się ustąpienia prezydenta schronili się w kościołach. Ortega oskarżył wówczas Kościół katolicki o współudział w próbie zamachu stanu podjętej przez Waszyngton. Prezydent Nikaragui traktuje Kościół jako wroga politycznego.

>>> Prezydent Brazylii chce mediować ws. uwolnienia nikaraguańskiego biskupa

Szacuje się, iż od 2018 r. organy państwowe przeprowadziły już prawie 400 ataków na Kościół. Dochodziło m.in. do dewastacji miejsc kultu, ataków fizycznych, a nade wszystko do wygnań i aresztowań. Organizacje praw człowieka informują, że reżim Ortegi nakazał już zamknięcie dziewięciu katolickich rozgłośni radiowych oraz trzech stacji telewizyjnych powiązanych z Kościołem, a także kościelnych uczelni. Wydalił z kraju nuncjusza apostolskiego abp. Waldemara Sommertaga i zawiesił relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, zamroził konta diecezji i osobiste konta bankowe księży. Wyjechać z Nikaragui musiały siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, a w Wielkim Poście zakazano odprawiania Drogi Krzyżowej na ulicach miast.

Według ostatniego narodowego spisu ludności w liczącej 6,6 mln mieszkańców Nikaragui katolicy stanowią 58,5 proc. ludności.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze