zdj poglądowe, Fot. flickr/eiskopatnews

Prezydent Brazylii chce mediować ws. uwolnienia nikaraguańskiego biskupa

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva zamierza podjąć się mediacji w sprawie uwolnienia nikaraguańskiego biskupa Rolanda Alvareza, uwięzionego przez reżim Daniela Ortegi. Zapowiedział to po wczorajszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Watykanie.

Zdaniem Luli, uwięzienie hierarchy było błędem Ortegi, dlatego będzie starał się przekonać prezydenta Nikaragui do wypuszczenia go z więzienia i umożliwienia mu wyjazdu do Rzymu.

Policja aresztowała bp. Alvareza w sierpniu 2022 roku, a sądy postawiły mu następnie zarzuty „spisku” i rozpowszechniania „fałszywych wiadomości”. Hierarcha otwarcie krytykował to, co uważał za ograniczanie wolności religijnej przez lewicowy reżim Ortegi.

>>> Nikaragua: od 2018 r. reżim Ortegi zmusił do wyjazdu z kraju 77 duchownych katolickich

Władze w Managui uwolniły i wydaliły do Stanów Zjednoczonych 222 więźniów politycznych. Jednak dwoch z nich odmówiło wyjazdu, w tym bp Alvarez, który w konsekwencji został skazany na 26 lat więzienia, pozbawiony obywatelstwa Nikaragui i przeniesiony z aresztu domowego do więzienia.

Relacje między Kościołem katolickim a rządem Nikaragui są w kryzysie od 2018 roku, kiedy to protestujący domagający się ustąpienia prezydenta schronili się w kościołach. Ortega oskarżył wówczas Kościół katolicki o współudział w próbie zamachu stanu podjętej przez Waszyngton. Prezydent Nikaragui traktuje Kościół jako wroga politycznego.

Chrześcijanie w Nikaragui, fot. EPA/ALBERTO GONZALEZ

Szacuje się, iż od 2018 r. organy państwowe przeprowadziły już prawie 400 ataków na Kościół. Dochodziło m.in. do dewastacji miejsc kultu, ataków fizycznych, a nade wszystko do wygnań i aresztowań. Organizacje praw człowieka informują, że reżim Ortegi nakazał już zamknięcie dziewięciu katolickich rozgłośni radiowych oraz trzech stacji telewizyjnych powiązanych z Kościołem, a także kościelnych uczelni. Wydalił z kraju nuncjusza apostolskiego abp. Waldemara Sommertaga i zawiesił relacje dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską, zamroził konta diecezji i osobiste konta bankowe księży. Wyjechać z Nikaragui musiały siostry ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości, a w Wielkim Poście zakazano odprawiania Drogi Krzyżowej na ulicach miast.

>>> Nikaragua: reżym Ortegi zamknął konta bankowe księży

Według ostatniego narodowego spisu ludności w liczącej 6,6 mln mieszkańców Nikaragui katolicy stanowią 58,5 proc. ludności.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze