Turcja: największy kościół ormiański na Bliskim Wschodzie ponownie otwarty
Po wielu latach można na nowo sprawować nabożeństwa w największym na Bliskim Wschodzie kościele ormiańskim, katedrze św. Cyriaka w tureckim mieście Diyarbakir. Oficjalne otwarcie odremontowanej świątyni odbyło się 7 maja z udziałem ormiańskiego patriarchy Konstantynopola Sahaka II Maschaliana i tureckiego ministra kultury i turystyki Mehmeta Nuri Ersoya, poinformowała agencja prasowa Fides.
Katedra św. Cyriaka wraz z innymi kościołami chrześcijańskimi na historycznym Starym Mieście w Diyarbakir w południowej Anatolii została skonfiskowana przez państwo w 2016 roku. Wcześniej region był systematycznie niszczony podczas trwających wiele miesięcy walk między rebeliantami kurdyjskimi i tureckim i siłami bezpieczeństwa. Na skutek ostrzeliwania mocno ucierpiała również katedra. Rząd w Ankarze tłumaczył, że ogłoszone później upaństwowienie kościołów oraz ponad 6 tys. działek na Starym Mieście w Diyarbakir, miało na celu ochronę i utrzymanie historycznych obiektów.
>>> Wiekowe kościoły uratowane przed zniszczeniem. Z wizytą w Sądeckim Parku Etnograficznym
Patriarcha Sahak II powiedział, że jest to dzień święta dla Ormian w Diyarbakirze i potwierdził, że odbudowa kościoła była możliwa tylko dzięki funduszom przekazanym przez rząd turecki. Biorąc pod uwagę spadek liczby chrześcijan w Diyarbakir, ponowne otwarcie kościoła może być swoistym „kołem ratunkowym” dla wspólnoty.
Z kolei turecki minister Ersoy podkreślił, że renowacja katedry ma ogromne znaczenie dla ochrony dziedzictwa kulturowego. Jak podaje Fides, minister wyraził nadzieję, że miejsca kultu „w całej Anatolii będą znakiem szacunku i braterstwa między nami” i podkreślił znaczenie ich ochrony i zachowania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |