Fot. Justyna Nowicka

Uganda: zagadkowa śmierć arcybiskupa Kampali – C. Kizito Lwangi

Zmarł metropolita Kampali 68-letni abp Cyprian Kizito Lwanga, nie wiadomo jednak dokładnie, kiedy to nastąpiło. Jego zwłoki znaleziono 3 kwietnia w jego mieszkaniu, a wiadomość o tym wstrząsnęła całą Ugandą, nie tylko katolikami.

Hierarcha był znany ze swego zaangażowania społecznego, zwłaszcza z obrony biednych i zmarginalizowanych, często krytykował też władze swego kraju, zarzucając im korupcję i brak zainteresowania losem najbardziej potrzebujących. Pogrzeb zmarłego zapowiedziano na czwartek 8 bm. w stołecznej katedrze Matki Bożej i Najświętszego Serca.

Przewodniczący Konferencji Biskupiej Ugandy bp Joseph Antony Zziwa wyraził w imieniu całego episkopatu głęboki żal z powodu zgonu arcybiskupa. Również prezydent kraju Yoweri Museveni napisał na Twitterze: „Z głębokim smutkiem dowiedziałem się o śmierci arcybiskupa Kampali Cypriana Kizito Lwangi. Łączę się w żalu z Kościołem katolickim, wszystkimi wierzącymi i całym krajem. Zmarł w wierze”.

2 kwietnia arcybiskup uczestniczył wraz z innymi przywódcami chrześcijańskimi w drodze krzyżowej w anglikańskiej katedrze św. Pawła w Kampali. Zorganizowała ją Zjednoczona Rada Chrześcijan Ugandy, skupiająca Kościoły katolicki, anglikański i prawosławny.

>>> Uganda: werbiści zostali z uchodźcami, proszą o wsparcie

Krytykował rząd

Zmarły co jakiś czas wywoływał gniew przedstawicieli rządu, gdy piętnował przejawy niesprawiedliwości i nadużycia władz. W 2018 r. zarzucił rządowi, że werbują księży i ​​zakonnice do szpiegowania go. Powiedział, że pewien człowiek zadzwonił do niego, twierdząc, iż rząd uważa, że Lwanga dąży do obalenia go. Ostatnio hierarcha potępiał korupcję, uprowadzenia, zaginięcia i zabójstwa związane ze styczniowymi wyborami prezydenckimi.

W swym ostatnim, jak się obecnie okazuje, wystąpieniu publicznym w Wielki Piątek 2 bm. arcybiskup powiedział, że „znikanie” ludzi – zwłaszcza młodych – rodzi gniew, podziały i niepokój wśród obywateli oraz łamie prawa człowieka. „Martwimy się, że lekceważenie praw i swobód danych nam przez Boga osłabi naszą społeczną tkankę zgody, spójności społecznej i odpowiedzialnego przywództwa” – ostrzegł mówca. Kilkakrotnie, m.in. przed wyborami 14 stycznia i po nich, wyrażał obawy, że za swą krytykę władz może zostać zamordowany.

Przywódcy religijni, polityczni i społeczni złożyli hołd zmarłemu. Arcybiskup Gulu – John Baptist Odama podkreślił, że śmierć Lwangi spowodowała wielką lukę w ugandyjskim Kościele katolickim.

kosciół afryka

Fot. pixabay

Biografia

Cyprian Kizito Lwanga urodził się 19 stycznia 1953 r. w Kyabakadde w regionie Buganda w południowo-wschodniej części kraju (diecezja Lugazi). W 1964 r. wstąpił do seminarium duchownego w Nyenga, kształcił się też w Krajowym Seminarium w Kampali. W 1979 podjął studia w zakresie administracji i językoznawstwa na Uniwersytecie w Clermont-Ferrand we Francji. Studiował też na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, uzyskując w 1994 doktorat z prawa kanonicznego. 8 kwietnia 1978 kard. Emmanuel Kiwanuka Nsubuga wyświęcił go na kapłana, po czym ks. Lwanga pracował duszpastersko w stołecznej archidiecezji.

30 listopada 1996 św. Jan Paweł II mianował go pierwszym biskupem nowo utworzonej diecezji Kasana-Luweero. Sakry udzielił mu 1 marca 1997 r. w miejscowej katedrze kard. Emmanuel Wamala, którego 19 sierpnia 2006 r. zastąpił na stanowisku arcybiskupa Kampali jako trzeci w historii pasterz tej archidiecezji; rządy w niej objął 30 września tegoż roku.

2 lutego 2020 abp Lwanga wydał dekret nakazujący wiernym swej archidiecezji przyjmowanie komunii św. wyłącznie do ust, nie na rękę.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze