Ukraina chce podpisać konkordat
Państwo ukraińskie wystąpiło z inicjatywą zawarcia konkordatu ze Stolicą Apostolską.
W tym celu powołano i zatwierdzono już skład komisji, w której skład weszli przedstawiciele Kościoła katolickiego obu obrządków i rządu oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych i która odbyła już 24 listopada pierwsze posiedzenie. Poinformował o tym katolicki portal Credo biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej Edward Kawa podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Stosunki Kościół – państwo na Ukrainie”.
„Proces wypracowywania takiego porozumienia może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, wszystko będzie zależało od tego, na ile operatywnie będzie pracowała komisja” – oświadczył biskup. Zaznaczył przy tym, że od chwili podpisania dokumentu do jego ratyfikacji też może upłynąć nawet kilka lat, „jak to było w Polsce”.
Konferencja, o której wspomniał hierarcha, odbyła się 24 listopada w Instytucie Teologicznym im. św. Józefa Bilczewskiego w Brzuchowicach koło Lwowa. Uczestniczyli w niej prawnicy z Ukrainy i Polski, a także tamtejsi biskupi rzymskokatoliccy, w tym przewodniczący episkopatu Ukrainy abp Mieczysław Mokrzycki i bp E. Kawa.
Konkordat jest umową prawnomiędzynarodową między Stolicą Apostolską a państwem, regulującą status miejscowego Kościoła katolickiego, jego prawa i uprawnienia. Ustala ona także sprawy stosunków dyplomatycznych danego kraju ze Stolicą Świętą, porusza zagadnienia związane z wolnością religii, reguluje sprawy własności kościelnej, ważności ślubów kościelnych itp. Polska podpisała konkordat ze Stolicą Apostolską 28 lipca 1993, ale – w związku ze zmianami politycznymi, jakie wkrótce potem nastąpiły – ratyfikowała go dopiero 23 lutego 1998 (w tym dniu dokument ratyfikacyjny podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski), a po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych 25 marca konkordat wszedł w życie 25 kwietnia 1998.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |