Ukraina: grekokatolicy po raz pierwszy uczczą rocznicę chrztu Rusi Kijowskiej razem z prawosławnymi

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

W tegoroczne obchody 1030. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, zaplanowane na 27-29 lipca, włączył się po raz pierwszy oficjalnie Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK).

Jego zwierzchnik abp Swiatosław Szewczuk przypomniał, że dotychczas UKGK obchodził kolejne rocznice tego wydarzenia 14 sierpnia i nigdy nie organizował tych obchodów w Kijowie, gdy robili to prawosławni, by nie stawać się przyczyną podziałów. W tym roku jednak włączy się we wspólne świętowanie, by jeszcze mocniej zaakcentować, to co łączy – zaznaczył arcybiskup większy kijowsko-halicki. Podkreślił, że „świętujemy chrzest i on jest właśnie tym, co nas łączy”. Wskazał, że w stosunkach z prawosławiem trzeba podkreślać to, co łączy, a nie to, co dzieli. Chrzest zaś, podkreślił hierarcha, jest na pewno tym, co łączy oba Kościoły.

Z okazji przypadającej w tym roku okrągłej rocznicy wydarzeń sprzed ponad tysiąca lat arcybiskup życzył wszystkim chrześcijanom na Ukrainie, by zawsze kierowali się wiarą w podejmowaniu ważnych decyzji życiowych. Zauważył, że w ten sposób można przechować dar wiary, który wraz ze chrztem otrzymaliśmy od wcześniejszych pokoleń jako największy skarb narodowy. Zdaniem arcybiskupa nasze chrześcijaństwo nie może być jedynie nominalne czy formalne, ale musi przekładać się na życie, także w wymiarze państwowym.

Zobacz także
Wasze komentarze