fot. EPA/YAHYA ARHAB

UNICEF: kryzys klimatyczny zagraża niemal miliardowi dzieci

Niemal połowa wszystkich dzieci na świecie jest narażona na wysokie ryzyka związane z kryzysem klimatycznym. Te niepokojące dane zawiera raport Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) opublikowany w Nowym Jorku.

Prawie miliard dziewcząt i chłopców w 33 krajach świata jest narażonych na „skrajne niebezpieczeństwo” wynikające z katastrof klimatycznych, braku wody, szerzących się chorób spowodowanych zmianami klimatycznymi oraz zanieczyszczonego środowiska.

>>> Wykonał samochód elektryczny zasilany panelami słonecznymi ze śmieci. Jest tańszy niż rower

Niespotykana dotąd skala globalnego kryzysu klimatycznego stanowi bezprecedensowe zagrożenie dla zdrowia, odżywiania, edukacji i rozwoju, jak również dla przetrwania i przyszłości dorastającego pokolenia. „Chociaż dzieci nie są odpowiedzialne za wzrost globalnych temperatur, zapłacą za to najwyższą cenę”, powiedziała dyrektor wykonawcza UNICEF Henrietta Fore. Raport ”The Climate Crisis is a Children’s Rights Crisis” został wydany w trzecią rocznicę młodzieżowego strajku klimatycznego „Fridays for Future”.

Pomoc UNICEFu w Afganistanie fot. EPA/JALIL REZAYEE

Według indeksu, 820 milionów dzieci jest dotkniętych obecnymi falami upałów, a 440 milionów jest zagrożonych huraganami. 330 milionów osób żyje w zagrożeniu powodziami rzek, a kolejne 240 milionów mieszka na obszarach przybrzeżnych narażonych na zalanie. 920 milionów dzieci, czyli ponad jedna trzecia wszystkich nieletnich na świecie, nie ma zapewnionego dostępu do wody pitnej. Prawie 90 procent wszystkich dzieci, czyli 2 miliardy, jest narażonych na nadmierne zanieczyszczenie powietrza.

>>> Papież Franciszek a ekologia

UNICEF domaga się, aby rządy i inne odpowiedzialne strony inwestowały w adaptację do zmian klimatu i redukcję gazów cieplarnianych, ale także, aby przygotowując dzieci do zmian klimatycznych prowadzić bardziej intensywną pracę edukacyjną na temat klimatu i ochrony środowiska. Młodzi ludzie muszą być zaangażowani we wszystkie negocjacje klimatyczne, w tym w Konferencję ONZ w sprawie zmian klimatycznych COP26, która odbędzie się jesienią w Glasgow. UNICEF wezwał ponadto, aby odbudowa gospodarcza po pandemii była przyjazna dla środowiska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze