
fot. PAP/EPA/MOISE KASEREKA
Uroczystości przeniesienia ciała pierwszego błogosławionego z Demokratycznej Republiki Konga
Matka Floriberta Bwana Chui, Gestride Kamala, oraz jego krewni uczestniczyli w uroczystości przeniesienia szczątków błogosławionego Floriberta w Gomie w Demokratycznej Republice Konga.
Kongijski celnik Floribert Bwana Chui został zamordowany w 2007 r. za odmowę przyjęcia łapówki w zamian za zgodę na sprzedaż zepsutej żywności, która mogła zagrażać życiu ludzi. W czerwcu 2025 r. Chui został beatyfikowany w Watykanie, stając się pierwszym w historii błogosławionym z tego kraju.
Floribert Bwana Chui bin Kositi urodził się 13 czerwca 1981 roku w Gomie jako najstarszy z trzech braci. Był synem Deogratiasa Kositi Bazambali i Gértrude Kamary Ntawiha. Sakrament chrztu, pierwszą Komunię i bierzmowanie przyjął w parafii Ducha Świętego w Gomie. Od młodości wyróżniał się aktywnością i wrażliwością społeczną – studiując prawo na Uniwersytecie w Gomie, został wybrany liderem katolickiej wspólnoty studenckiej.

Przełomowym momentem w jego życiu było spotkanie ze Wspólnotą Sant’Egidio w 2001 roku. Założył lokalną grupę w Gomie, prowadząc wspólną modlitwę i działalność charytatywną. Szczególną troską otaczał dzieci ulicy – organizował dla nich posiłki, pomoc edukacyjną i starał się o ich powrót do rodzin.
Po ukończeniu studiów w grudniu 2005 roku kontynuował formację zawodową w Kinszasie. W 2007 roku objął stanowisko funkcjonariusza celnego w Gomie. Na tym stanowisku odmówił dopuszczenia do obrotu zepsutej żywności, przeznaczonej do zniszczenia ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego. W obliczu gróźb i prób przekupstwa pozostał niewzruszony. Jak sam mówił: „Jako chrześcijanin nie mogę pozwolić, by życie ludzkie było poświęcane. Lepiej umrzeć, niż przyjąć te pieniądze”.

Floribert został porwany 7 lipca 2007 r., a dwa dni później odnaleziono jego ciało – noszące ślady brutalnego pobicia i tortur. Zginął z nienawiści do wiary i cnót, które uosabiał – miłości i sprawiedliwości.
W czerwcu 2025 roku został beatyfikowany w Watykanie jako pierwszy błogosławiony w historii Demokratycznej Republiki Konga. Jego świadectwo życia, niezłomność w obronie dobra wspólnego i wierność Ewangelii czynią go znakiem nadziei dla współczesnego świata i symbolem walki z korupcją.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |