Czad: powstały trzy studnie, w tym jedna dzięki plastikowym nakrętkom
W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ndżamenie-Dembé w Czadzie powstały trzy studnie głębinowe, jedna z nich dzięki plastikowym nakrętkom zbieranym w diecezji tarnowskiej.
Parafia prowadzona przez tarnowskiego misjonarza ks. Stanisława Worwę składa się z 12 wspólnot, a marzeniem każdej z nich jest posiadanie chociaż jednej studni. „Studnie powstały we wspólnotach św. Jacka, św. Klary i św. Kisito. Są to liczne wspólnoty, zamieszkiwane przez katolików, protestantów i muzułmanów, którzy żyją w sąsiedzkiej przyjaźni. W najliczniejszej z nich – wspólnocie św. Kisito studnia została wywiercona dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży plastikowych nakrętek. Będzie ona teraz mogła zaopatrywać w wodę ok. 500 osób” – mówi ks. Krzysztof Czermak, dyrektor Diecezjalnego Dzieła Misyjnego.
Studnia za nakrętki
Koszt wybudowania jednej studni to ponad 15 tys. zł, aby zebrać taką kwotę potrzeba było prawie 14 ton plastikowych nakrętek. W organizacji transportu uczestniczyli członkowie Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego, a nakrętki zostały dowiezione do punku skupu dzięki bezinteresownej pomocy czterech prywatnych firm. W diecezji tarnowskiej działa pięć punktów gromadzenia worków z zakrętkami.
W akcję zaangażowało się około 40 parafii, do tej pory udało się zabrać ponad 20 ton nakrętek. „Jest już więc duża zaliczka na drugą studnię” – podkreśla ks. Krzysztof Czermak.
>>>Czad: mieszkańcy bardziej się boją głodu niż pandemii
Woda – bezcenny dar
Brak czystej wody powoduje różnego rodzaju choroby. Dzięki studniom kobiety i dzieci nie będą musiały przemieszczać się zbyt daleko po wodę. „W trakcie budowy, jak i później, przy każdej studni powołany jest specjalny komitet techniczny, który zajmuje się jej utrzymaniem. W jego skład wchodzą członkowie wspólnoty, a czasem nawet korzystający z wody muzułmańscy właściciele butików. Jednak, co warto podkreślić, sama woda zawsze jest za darmo” – dodaje ks. Czermak.
Tarnowski misjonarz ks. Stanisław Worwa i mieszkańcy bardzo dziękują za dar czystej wody i obiecują modlitwę. Pozostałe dwie studnie w Czadzie są darem indywidualnych ofiarodawców.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |