fot. unsplash

W Etiopii jest właśnie Nowy Rok

Szczęśliwego Nowego Roku etiopskiego! Oby był on błogosławiony dobrym sąsiedztwem, pokojem, zdrowiem i pomyślnością! – życzył arcybiskup Addis Abeby kard. Berhaneyesus D. Souraphiel CM.

Z okazji obchodzonego 11 września Nowego Roku według kalendarza etiopskiego przesłał on życzenia nie tylko swym rodakom, ale także mieszkańcom sąsiednich państw, zwłaszcza Egiptu i Sudanu. Od pewnego czasu utrzymuje się napięcie w ich stosunkach z Etiopią z powodu budowanej w tym kraju na rzece Abay, znanej też jako Nilu Błękitny, Wielkiej Tamy Odrodzenia Etiopii (GERD). Jej sąsiedzi obawiają się bowiem, że wywoła to spadek ilości wody, jaką dostarczała im dotychczas największa rzeka afrykańska.

kard. Berhaneyesus Demerew Souraphiel CM, fot. Andrew Dalby, commons.wikimedia

W swych życzeniach przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Etiopii nawiązał do tej sprawy, przypominając, że „Nil Błękitny łączy się z Nilem Białym koło Omdurmanu (Chartumu), po czym płynie do Egiptu i tam wpada do Morza Śródziemnego”. „Woda to życie, toteż słuszne jest, że trzy kraje: Etiopia, Sudan i Egipt nadają jej wielką wartość” – stwierdził autor przesłania, podkreślając jednocześnie znaczenie dialogu w rozwiązywaniu problemu.

>>> Film o Koptach zamordowanych przez dżihadystów. Ich ostatnie słowa to „Panie Jezu Chryste”

Odwołał się następnie do orędzia Franciszka z 15 sierpnia, który zapewnił, że śledzi „ze szczególną uwagą trudne rozmowy w sprawie Nilu” między tymi krajami i wezwał “wszystkie strony do dalszego kroczenia drogą dialogu, aby «Wieczna Rzeka» nadal była życiowym osoczem, które łączy a nie dzieli, które karmi zawsze przyjaźń, pomyślność, braterstwo, a nigdy wrogość, niezrozumienie lub konflikt”. Papież zachęcił trzy kraje, aby „dialog był jedynym waszym wyborem dla dobra waszych umiłowanych mieszkańców i całego świata” – podkreślił kardynał.

Etiopia

Mieszkanka Etiopii, fot. unsplash

Na zakończenie podziękował “za wszystkie wysiłki organizacji międzynarodowych, zwłaszcza Unii Afrykańskiej, które ułatwiają takie dialogi”. Przypomniał stanowisko UA, zachęcającej do podejmowania afrykańskich rozwiązań problemów afrykańskich. „I oby Bóg nadal strzegła nas od pandemii Covid-19” – zakończył swe życzenia arcybiskup Addis Abeby.

Kalendarz etiopski jest używany w Etiopii i jako kalendarz liturgiczny w Erytrei przez większość miejscowych chrześcijan (Kościół prawosławny [niechalcedoński], katolików i Ewangelicki Kościół Etiopii Mekane Yesus). Opiera się on na kalendarzu koptyjskim, a ten wywodzi się z kalendarza staroegipskiego. Rok etiopski składa się z 12 miesięcy, liczących po 30 dni i jednego miesiąca 5-dniowego (w roku przestępnym 6-dniowego). W stosunku do kalendarza gregoriańskiego jest „opóźniony” o 7 lat. 12 września to według kalendarza etiopskiego 2. dzień pierwszego miesiąca mekerrem 2013 roku.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze