fot. facebook.com/sekretariatmisyjny.jeevodaya

W Indiach otwarto muzeum założyciela ośrodka Jeevodaya

W ośrodku Jeevodaya w Indiach, stworzonym w 1969 r. przez pallotyna, ks. Adama Wiśniewskiego zostało otwarte muzeum upamiętniające działalność jego założyciela. – To pierwsze na świecie muzeum przybliżające niezwykle ważną działalność misyjną tego polskiego duchownego.

– Z ogromnym poświęceniem nie tylko leczył on chorych na trąd, ale też stworzył dla nich dom i z nimi mieszkał – mówi Monika Florek-Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.

Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą świętą pod przewodnictwem arcybiskupa Victora Henry’ego Thakura z archidiecezji Raipur. W czasie homilii hierarcha wielokrotnie wspominał działalność ks. Adama oraz wyrażał wdzięczność dr Helenie Pyz, która po śmierci ks. Adama przejęła ośrodek i kontynuuje jego dzieło, lecząc i opiekując się osobami dotkniętymi trądem oraz ich rodzinami, Sekretariatowi Misyjnemu Jeevodaya i księżom pallotynom.

Helena Pyz
Misjonarka Helena Pyz i podopieczni ośrodka, fot. facebook.com/sekretariatmisyjny.jeevodaya

Muzeum znajduje się w miejscu, w którym pierwotnie stała wiata, a pod nią funkcjonowała pierwsza przychodnia dla zarażonych trądem. Można w nim oglądać historyczne fotografie przedstawiające spotkania ks. Adama z chorymi na trąd, dokumentujące historię jego życia oraz kolumna z Matką Bożą, jedna z wielu, które dawniej zdobiły ośrodek.

Miejsce pamięci powstało z inicjatywy podopiecznego ks. Adama, Aghana, którego lekarz-pallotyn przyjmował do ośrodka. Obecnie Aghan nadal mieszka w Jeevodaya i pracuje w tutejszej szkole jako nauczyciel. – Potrzeba upamiętnienia dzieła ks. Adama dla potomnych wynika z ogromnej wdzięczności wobec niego. Aghan był w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży. Widział, jak chroni się pamięć o wielkich ludziach. Pewnego razu przyszedł do mnie z pomysłem stworzenia muzeum i zaczęliśmy działać – mówi dr Helena Pyz.

W uroczystości otwarcia muzeum wzięli udział dawni i obecni wychowankowie Jeevodaya, przyjaciele ośrodka, przedstawiciele struktur pallotyńskich oraz miejscowej parafii. – Najstarsi mieszkańcy Jeevodaya jeszcze pamiętają jak 53 lata temu ks. Adam w szczerym polu, w trzech namiotach stworzył ośrodek, do którego przyjmował trędowatych. Dzieło to nazwał „jeevodaya” czyli świt życia, bo każdy cierpiący dzięki o. Adamowi Wiśniewskiemu otrzymywał szansę na nowe, godne życie – opowiada Marzena Kozak, kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya.

Ks. Adam Wiśniewski urodził się 13 kwietnia 1913 r. w Dębinach. Studiował w pallotyńskim seminarium w Ołtarzewie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1939 r. W czasie II wojny światowej działał w konspiracji, pełnił obowiązki kapelana batalionu AK im. Stefana Czarneckiego, pod pseudonimem „Łukasz”. Jednocześnie na tajnych kompletach studiował medycynę, którą po zakończeniu wojny kontynuował w Krakowie i w 1951 r. uzyskał stopień doktora nauk medycznych. W Indiach spędził 26 lat. Zmarł 13 lipca 1987 r. w ośrodku Jeevodaya w Indiach i tam znajduje się jego grób.

Obecnie ośrodek stanowi duże centrum medyczno – edukacyjne, w którym znajdują kompleksową pomoc osoby zarażone trądem i ich dzieci. Kierują nim hinduscy pallotyni, a za Social and Leprosy Rehabilitation Centre Jeevodaya odpowiedzialna jest dr Helena Pyz.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze