Kenia, S. Dariana Jasińska, fot. Fundacja Redemptoris Missio

W Kenii otwarto Izbę Ratunkową

Dzięki wsparciu z Polski w miejscowości Kithatu w Kenii otwarto Izbę Ratunkową. Projekt ten został zrealizowany dzięki współpracy Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

„Szybkie wdrożenie odpowiednich procedur medycznych pozwala zwiększyć szanse na przeżycie szczególnie u pacjentów, u których stan zagrożenia wystąpił nagle. Wypadki komunikacyjne, poparzenia, rany odniesione w wyniku napaści, ostry przebieg malarii u dzieci to w Afryce codzienność. Aby osiągnąć zakładany cel w projekcie zawarto także działania szkoleniowe prowadzone przez ekspertów z Polski.

>>> Kenia: biskupi zabronili politykom prowadzenia kampanii w kościołach

Inne działania

Zapewniono również ośrodkowi zdrowia dostęp do energii elektrycznej i wody, zakupiono karetkę. Będzie on świadczył swoje usługi niezależnie od wyznawanej wiary, orientacji seksualnej i majętności przede wszystkim najbardziej potrzebującym – zapowiedziała fundacja.

W Senegalu dobiega końca remont szpitala dla dzieci niedożywionych, a w Tanzanii powstaje Klinika dla Matki z Dzieckiem. „Oba są finansowane ze środków pochodzących z Polskiego MSZ” – zaznaczono w komunikacie.

Dzięki darczyńcom z całej Polski Fundacja Humanitarna Redemptoris Missio w 2021 roku zorganizowała sześć transportów z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej o łącznej wadze blisko pięćdziesięciu ton. „Poczty krajów afrykańskich z powodu pandemii nie przyjmują przesyłek spoza kontynentu, zatem przesyłanie pomocy odbywało się jedynie drogą morską. Wysyłane rzeczy to sprzęt medyczny i środki opatrunkowe” – czytamy w komunikacie. Dodano, że fundacja „wysłała również 100 tys. par okularów do Ghany i Togo”.

fot. EPA/DANIEL IRUNGU

Współpraca z polskimi żołnierzami

Zaznaczono, że dzięki współpracy z polskimi żołnierzami wysłano również pomoc do dotkniętych kryzysem ekonomicznym libańskich szpitali i placówek medycznych. „Trafił tam sprzęt i stoły chirurgiczne pozyskane z Agencji Rezerw Materiałowych” – poinformowała fundacja.

>>> Kenia. Nie przelewa się [MISYJNE DROGI]

Inicjatywy fundacji

W roku 2021 prowadzono również programy dożywiania w Kongo, Burundi, RCA, Kamerunie i RPA. „Każdego dnia posiłek otrzymało około 3 tys. dzieci, co rocznie daje milion posiłków” – czytamy w komunikacie.

W ramach programu „Adoptuj szkołę” wsparto funkcjonowanie dwóch afrykańskich szkół w Kamerunie i Republice Środkowoafrykańskiej, zaś w ramach programu „Bezpieczna Mama” wyposażono w sprzęt medyczny i przeprowadzono szkolenie dla personelu 31 izb porodowych w Republice Środkowoafrykańskiej.

Wolontariusze Fundacji ratownicy medyczni przeszkolili personel medyczny pomagający Pigmejom w RCA.

Okuliści stworzyli gabinet okulistyczny w Tanzanii, przeprowadzali tam również przywracające widzenie operacje zaćmy.

Za pośrednictwem polskich misjonarzy organizacja udzieliła również wsparcia w operacjach chirurgicznych najbiedniejszych osób.

Poinformowano o zakupie trzy karetek dowożących pacjentów do misyjnych szpitali, wybudowaniu dwóch szkół w Kamerunie i na Madagaskarze noszących imię Moniki Pacholak-Wiśniewskiej.

W ramach konkursu „Polska Pomoc Humanitarna” ogłoszonego przez polski MSZ fundacja doposaży w sprzęt medyczny 14 ośrodków zdrowia w Kamerunie i stworzy salę operacyjną, w której w roku 2022 będą operować polscy lekarze.

Do Gambii wyruszyła czwórka wolontariuszy fundacji. „Pomogą tam w rozpakowaniu kontenerów z pomocą humanitarną” – wyjaśniono w komunikacie.

>>> Kenia. Dzieci są dla nas najważniejsze [MISYJNE DROGI]

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze