Klasztor w Dadivank, fot. EPA/HAYK BAGHDASARYAN

W stolicy Armenii zostanie otwarta nuncjatura apostolska

W stolicy Armenii, Erywaniu, otwarto nową nuncjaturę apostolską. Stosunki dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Armenią istnieją od prawie 30 lat. Dotychczas nuncjusz apostolski w Armenii rezydował w nuncjaturze apostolskiej w stolicy Gruzji, Tbilisi. Od 2018 roku nuncjuszem w Armenii i Gruzji jest abp José Avelino Bettencourt. Uroczystości otwarcia będą trwały od dzisiaj do piątku.

Abp Edgar Pena Parra, substytut ds. ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej otwierając dziś rano w Alei Północnej w Erywaniu nową siedzibę nuncjatury apostolskiej nazwał ją „domem papieża” w Armenii. Podziękował rządowi armeńskiemu i ambasadorowi Armenii przy Stolicy Apostolskiej Garenowi Nazarianowi za ich zaangażowanie. „Jestem przekonany, że nuncjatura apostolska będzie dla Armenii i społeczności światowej symbolem potrzeby budowania mostów, tworzenia możliwości spotkania i wykuwania nowych dróg dla sprawiedliwego i trwałego pokoju w tym regionie” – powiedział abp Pena Parra w przemówieniu podczas otwarcia i poświęcenia budynku nuncjatury.

>>> Armenia i Azerbejdżan uzgodniły zawieszenie broni w konflikcie o Górski Karabach

„Dobre stosunki dwustronne między Republiką Armenii a Stolicą Apostolską wynikają w dużej mierze z naszego wzajemnego uznania dla pozytywnej roli, jaką religia odgrywa w społeczeństwie obywatelskim” – zaznaczył, przypominając, że Armenia była pierwszym narodem, który przyjął wiarę chrześcijańską, która „podtrzymywała ten wielki naród, zwłaszcza w trudnych momentach jego historii” i „przyczyniła się do ukształtowania bogatego dziedzictwa duchowego i kulturowego Armenii”.

fot. EPA/VATICAN MEDIA

Wyraził nadzieję, że nowa nuncjatura umocni także przyjaźń i braterstwo między Ormiańskim Kościołem Apostolskim a lokalnymi wspólnotami katolickimi, z ich wszystkimi różnymi obrządkami. „Jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować drogę współpracy dla wspólnego dobra i rozwoju narodu ormiańskiego”, dodał arcybiskup.

>>> Armenia wdzięczna papieżowi za głos w jej sprawie

Abp Pena Parra wskazał na liczne instytucje katolickie działające w sektorze społecznym, edukacyjnym i charytatywnym. „Były one aktywne w społeczności ormiańskiej od dziesięcioleci, mimo że czasami istnieje potrzeba wyraźniejszego statusu prawnego i wytycznych dla ich pracy i działalności. Fizyczna obecność nuncjatury apostolskiej z pewnością okaże się pomocna w wyjaśnieniu wszelkich kwestii i znalezieniu satysfakcjonujących rozwiązań za pomocą odpowiednich środków prawnych” – powiedział człowiek „numer 2” w Sekretariacie Stanu.

W ostatnich tygodniach papież Franciszek przyjął najpierw nowego patriarchę Ormiańskiego Kościoła Katolickiego Raphaela Francoisa Minassiana, następnie zwierzchnika Kościoła ormiańskiego, patriarchę i katolikosa wszystkich Ormian Karekina II, a nieco później prezydenta Armena Sarkisjana.

Ormianie są uważani za pierwszy chrześcijański naród w historii, ponieważ chrześcijaństwo stało się oficjalną religią ponad 1700 lat temu.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze