fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

W warszawskim kościele Świętego Krzyża odprawiono Mszę św. za Kościół w Chinach

W środę 24 maja – w święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z Szeszan, Patronki Chin – w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża odprawiono Mszę św. za Kościół katolicki i za chrześcijan w tym wielkim kraju azjatyckim. Liturgii z udziałem 6 kapłanów, w tym dwóch rodowitych Chińczyków, przewodniczył ks. Jacek Gniadek SVD, prezes stowarzyszenia „Sinicum”, szerzącego wiedzę o Chinach i ich chrześcijaństwie.

Ponieważ w parafii świętokrzyskiej był to kolejny dzień Białego Tygodnia dla dzieci pierwszokomunijnych, w kazaniu główny celebrans zwrócił się przede wszystkim do nich i ich rodziców. Nawiązując do Matki Bożej Jasnogórskiej, którą czcimy jako Królową Polski, zwrócił uwagę, że inne narody też widzą w Niej swoją Panią i Patronkę. W Chinach jest to Matka Wspomożenia Wiernych z sanktuarium w mieście Szeszan koło Szanghaju. Wieże kościelne zwieńczone są krzyżami, ale na szczycie tej bazyliki znajduje się Matka Boża trzymająca na ramionach swego Syna – Dzieciątko Jezus z rozpostartymi ramionami i z daleka ta rzeźba też przypomina krzyż, powiedział kaznodzieja.

>>> Roman diakon. Wyśpiewywał kazania, jest autorem akatystów 

Wspomniał następnie o o. Michale Boymie (1612-59) – polskim jezuicie, który spędził kilka lat w Chinach, a później z przygodami dotarł do Europy, próbując zainteresować papieża i dwory na naszym kontynencie sprawami tamtego odległego państwa.

Prześladowania za wiarę

Chociaż ks. Gniadek przemawiał głównie do młodych, to nie pominął też trudnych spraw Kościoła w dzisiejszych Chinach, łącznie z prześladowaniami za wiarę. Zauważył jednak, że mimo różnych ograniczeń i problemów chrześcijaństwo w tym kraju się rozwija a liczba wiernych wzrasta.

Na zakończenie wezwał wszystkich obecnych do modlitw za Kościół i za chrześcijan w Chinach, bo – jak przypomniał – dawniej, gdy w Polsce panowały rządy komunistyczne i nie było wolności, pomagali nam inni z wolnych krajów, toteż dzisiaj my, ciesząc się wolnością, winniśmy pamiętać o tych, którzy są prześladowani. Poprosił też dzieci i ich rodziców, aby na pamiątkę dzisiejszego święta wzięły ze sobą książkę „Jak Michał ze Lwowa do Chin zawędrował”, opowiadającą w przystępny sposób o życiu i dokonaniach „Polskiego Marco Polo”.

fot. EPA/Víctor Lerena

Po Mszy i nabożeństwie majowym, w dolnym kościele bazyliki odbyło się spotkanie z Agatą Strojnowską – córką Marii i Stanisława Tworzydłów, zmarłych w ubiegłym roku członków „Sinicum”. Stanisław Tworzydło, urodzony w 1933, był wybitnym twórcą – ceramikiem, malarzem i mistrzem innych jeszcze technik artystycznych, który od 1955 spędził ponad 5 lat w Chinach. Zapoznał się tam ze wszystkimi możliwymi dziedzinami miejscowej sztuki i poznał miejscowy język. Po powrocie do Polski pozostał wierny swym zainteresowaniom sztuką chińską i przekazywał zdobytą tam wiedzę swym rodakom. Uczył malarstwa i ceramiki Państwa Środka m.in. za pośrednictwem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Chińskiej.

„Sinicum”

W 2007 poznał werbistę o. Antoniego Koszorza, który organizował w Warszawie ośrodek dla imigrantów a później wraz z nim współtworzył „Sinicum”, z którym razem z żoną był związany do końca życia. Wtedy też zaczął organizować kursy malarstwa i sztuki sakralnej dla Chińczyków. Dzięki jego wysiłkowi i wytężonej pracy i przy wsparciu stowarzyszenia do Polski przyjeżdżały osoby z Chin i tu uczyły się sztuki sakralnej dla swego kraju.

Obecna na spotkaniu s. Aleksandra Huf ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego (werbistek) opowiedziała o 4 chińskich siostrach zakonnych, które w 2007 przyjechały do Polski na szkolenie w zakresie teologii i sztuki sakralnej. Siostra Hiacynta Zhang uczyła się malarstwa, a s. Jana Zhang poświęciła się mozaikom. Potem obie wróciły do Chin z polskimi dyplomami artystów plastyków i dziś ozdabiają swymi dziełami miejscowe kościoły.

>>> Misjonarz, który ochrzcił chińskiego cesarza – o. Michał Boym SJ

Światowy Dzień Modlitwy za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „Do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 r., aby „upraszać u Pana historii dar wytrwania w świadectwie”. Dzień ten obchodzony jest 24 maja – w liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, czczonej szczególnie w sanktuarium w Szeszanie koło Szanghaju.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze