rzym watykan

Watykan, Fot. pixabay

Watykan: nowi – nuncjusz na Kubie i rektor Papieskiej Akademii Kościelnej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec święty mianował dotychczasowego rektora kształcącej przyszłych dyplomatów watykańskich Papieskiej Akademii Kościelnej, a zarazem wicekamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego, 61-letniego abp. Giampiero Glodera, nuncjuszem apostolskim na Kubie. Natomiast kierownictwo tej uczelni powierzył dotychczasowemu nuncjuszowi w Malezji i Timorze Wschodnim oraz delegatowi apostolskiemu w Brunei, Amerykaninowi, 66-cio letniemu abp. Josephowi Marino.

Abp Giampiero Gloder urodził się 15 maja 1958 w miejscowości Asiago (prowincja Vicenza w północno-wschodnich Włoszech). Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1983 i został inkardynowany do diecezji padewskiej. 1 lipca 1992 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, po czym został skierowany do pracy w nuncjaturze w Gwatemali. Po powrocie do Watykanu 16 czerwca 1995 rozpoczął pracę w Sekcji do Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Był radcą nuncjatury i kierownikiem urzędu do zadań specjalnych w Sekretariacie Stanu. 21 września 2013 roku papież Franciszek mianował go nuncjuszem i przewodniczącym Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej dyplomatów watykańskich – przyszłych nuncjuszy i sekretarzy nuncjatur apostolskich, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego Telde. 20 grudnia 2014 roku został mianowany wicekamerlingiem Świętego Kościoła Rzymskiego.

Abp Joseph Salvador Marino urodził się 23 stycznia 1953 w mieście Birmingham w stanie Alabama na południu USA. Święcenia kapłańskie przyjął 25 sierpnia 1979, po czym pracował w swej rodzimej diecezji. Ukończył studia w zakresie prawa kanonicznego. 15 lipca 1988 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując najpierw w przedstawicielstwach papieskich na Filipinach, w Urugwaju i Nigerii, a następnie w Sekcji Stosunków z Państwami Sekretariatu Stanu, po czym ponownie wyjechał do pracy w nuncjaturze, tym razem w Wielkiej Brytanii. 12 stycznia 2008 Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Bangladeszu i arcybiskupem tytularnym (sakrę biskup-nominat przyjął 29 marca 2008). Natomiast 16 stycznia 2013 roku ten sam papież mianował go nuncjuszem w Malezji i Timorze Wschodnim oraz delegatem apostolskim w Brunei.

Zobacz także
Wasze komentarze