Wilno: otwarcie Kaplicy Czterech Biskupów
W stulecie ingresu bł. bp. Jerzego Matulewicza (Jurgisa Matulaitisa) w katedrze wileńskiej 8 grudnia otwarta została jedna z ostatnich zamkniętych dotychczas kaplic bazyliki, historycznie zwana kaplicą św. Piotra.
Są tu obecne relikwie błogosławionych biskupów litewskich: Jerzego Matulewicza (Matulaitisa) oraz beatyfikowanego przed rokiem Teofiliusa Matulionisa, męczennika z czasów komunizmu. W kaplicy znajduje się także nagrobek bp Władysława Bandurskiego, kapelana Legionów Polskich oraz prochy bp. Jana Cieplaka, który w 1925 r. został wyznaczony na następcę bp. Matulewicza na biskupstwie wileńskim, jednak zmarł przed ingresem podczas podróży misyjnej do USA na początku 1926 r.
Kaplica Czterech Biskupów ma znaczenie symboliczne, gdyż w szczególny sposób połączyła 4 biskupów – po dwóch Polaków i Litwinów.
Symbolika kaplicy jest tym głębsza, że bp Bandurski – kapelan Legionów Polskich i bliski przyjaciel marszałka Piłsudskiego, na którego prośbę w 1920 r. przybył do Wilna razem z gen. Lucjanem Żeligowskim i pozostał tu do końca życia – zaprzyjaźnił się w Wilnie z bp. Matulewiczem i po jego śmieci jako jeden z pierwszych przepowiedział, że „jeszcze zobaczymy Go (Matulewicza) na ołtarzach”.
Natomiast bp Cieplak był towarzyszem męczeństwa w bolszewickiej Rosji młodego wówczas kapłana Teofiliusa Matulionisa. Więcej o bohaterach odnowionej kaplicy Czterech Biskupów można będzie się dowiedzieć podczas konferencji „Duszpasterze wileńscy na szlaku Niepodległości”, organizowanej przez redakcję „Wilnoteki” w najbliższy piątek, 14 grudnia, w klasztorze ojców Franciszkanów na Piaskach .
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |