fot. youtube

Zakończyły się obrady Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Co ustalono?

Podsumowanie ubiegłorocznych akcji misyjnych oraz plany na rok 2024 znalazły się w programie spotkania Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych, która zakończyła się dziś w Płocku. Uczestnicy spotkania rozmawiali m.in. o tym, co zrobić, żeby wpoić „ducha misyjnego” większej grupie dzieci i młodzieży, co można robić w parafiach w Tygodniu Misyjnym, jakie materiały formacyjne powinny trafić do wiernych w parafiach i szkołach czy jak wspierać ośrodki misyjne. Podzielili się też tym, co w ich diecezjach udaje się zrobić na polu działalności misyjnej.

– Nasze zaangażowanie w misje wyrasta z chrztu św., z tego, że zostaliśmy zanurzeni w zbawczej śmierci Jezusa i że wynurzyliśmy się do nowego życia przez Jego zmartwychwstanie – powiedział biskup płocki Szymon Stułkowski w czasie Mszy św. z udziałem gości z Polski w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku.

W spotkaniu Rady Krajowej PDM uczestniczył bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji KEP ds. Misji. Biskup kielecki przypomniał, że misjonarze z Polski głoszą Ewangelię w 99 krajach świata. Dzieje się tak, ponieważ Kościół „nigdy nie ustaje w głoszeniu Ewangelii ludom i narodom”. Aby Kościół był „Kościołem żywym”, musi być w nim głoszone słowo Boże i dawane świadectwo wiary. Posłanie misyjne, to „posłanie do świata”. Ono ma swoje źródło w Bogu, który kocha człowieka.  

Przez wszystkie dni Rady Krajowej PDM jej uczestnikom towarzyszył biskup płocki Szymon Stułkowski, członek Komisji KEP ds. Misji. – Całe nasze zaangażowanie w misje wyrasta z chrztu św., z tego, że zostaliśmy zanurzeni w zbawczej śmierci Jezusa i że wynurzyliśmy się do nowego życia przez Jego zmartwychwstanie. To są początki naszego powołania, które pozwala nieść w świat Jezusa, a On ten świat przemienia – powiedział biskup podczas Mszy św. w kaplicy Dobrego Pasterza w seminarium.    

>>> Papieskie Dzieła Misyjne są jak dziurawa kieszeń. Ale to bardzo dobrze!

Dodał, że „misje dzisiaj”, to bycie przy ludziach, którzy cierpią, są w trudnej sytuacji. To dobry moment, aby „wiele dać im wtedy z Ewangelii”. Przekazał też gościom z Polski pięknie ozdobione butelki z wodą święconą.

Natomiast ks. kan. dr Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM zaznaczył, że „bez łaski i mocy chrztu św. nie ma naszej misji ani w Kościele, ani dla Kościoła”. 

W diecezji płockiej w 2024 roku ważnym projektem misyjnym jest „Gwiazda Betlejemska 2024” . Do parafii diecezji trafiło około 9000 sztuk woreczków z kredą, kadzidłem i węgielkiem, które rozprowadzane były z okazji uroczystości Trzech Króli. Między innymi dzięki złożonym wówczas ofiarom młodzież z diecezji we wrześniu w ramach wolontariatu misyjnego pojedzie do Peru z ks. dr. Radosławem Zawadzkim, obecnie dyrektorem Caritas Diecezji Płockiej, a wcześniej misjonarzem w Iquitos w Peru. Młodzi poznają tam pracę misjonarza ks. kan. Marka Brulińskiego. 

Ponadto uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu o zaangażowaniu Błogosławionych Płockich Biskupów Męczenników: abp. Antoniego J. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego – w animację misyjną Kościoła w Polsce przed II wojną światową. Wygłosił go ks. dr Grzegorz Adamiak, obecnie proboszcz parafii Trąbin, a w przeszłości duszpasterz w Islandii. 

>>> Papieskie Dzieła Misyjne – docierają często tam, gdzie nikt nie dociera

W dorocznym spotkaniu Rady Krajowej PDM uczestniczyły 33 osoby. Byli to księża dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezjach w Polsce oraz przedstawiciele Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie: ks. kan. dr Marcin Będziński – dyrektor krajowy PDM w Polsce oraz sekretarze: s. Monika Juszka RMI, ks. dr Jarosław Tomaszewski, o. Luca Bovio (Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci, Papieska Unia Misyjna, Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła).  

Spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych odbywa się raz w roku. Jest to spotkanie, podczas którego podsumowuje się ubiegłoroczne akcje PDM oraz planuje nowe. W Płocku zebranie to w dniach 29-31 stycznia koordynował ks. Bogdan Zalewski, diecezjalny referent ds. misji w diecezji płockiej, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty w Rokiciu, który przez 15 lat był  misjonarzem w Wenezueli (2001-2016).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze