kościół

Fot. pixabay

ZEA: powstaje kolejny kościół katolicki

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Około miliona katolików w Zjednoczonych Emiratach Arabskich miało dotychczas do dyspozycji trzy kościoły, ale 30 grudnia ub.r. położono kamień węgielny pod czwartą świątynię.

Stanie ona w mieście Ruwais w północno-zachodnieji części kraju i będzie przeznaczona dla robotników pracujących przy instalacjach naftowych. Chrześcijanie w ZEA są bowiem w stu procentach migrantami, przybywającymi do tego kraju do pracy. Pracownicy zagraniczni stanowią zdecydowaną większość mieszkańców tego 9-milionowego kraju. Pełnoprawnych obywateli jest zaledwie milion.

„Trudno jest mówić o dialogu w społeczeństwie, w którym my, wszyscy obcokrajowcy, jesteśmy traktowani jak obywatele drugiej kategorii, a chrześcijanie muszą zaakceptować istniejącą tu asymetrię w stosunku do naszego muzułmańskiego partnera” – tak o sytuacji miejscowych chrześcijan wypowiedział się wikariusz apostolski Arabii Południowej bp Paul Hinder. Na początku lutego przybędzie do ZEA papież Franciszek.

Położenie chrześcijan w tym kraju nie jest łatwe. Ich praca jest niepewna, są ubodzy, żyją w wielotysięcznych obozach pracy, doświadczają wielu trudności wynikających z faktu, że nie są obywatelami. A jednak, jak wyznaje bp Hinder, ich wiara jest dla niego samego zaskoczeniem i źródłem otuchy. „Niekiedy mówię im: ja jestem waszym pasterzem, ale również wy, dając swój przykład, jesteście pasterzem dla mnie” – wskazał 76-letni kapucyński misjonarz ze Szwajcarii, któremu podlegają katolicy w trzech krajach Południa Półwyspu Arabskiego: Omanie, Jemenie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to Kościół ludzi ubogich, ale bardzo dynamiczny i zróżnicowany – dodał wikariusz apostolski.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze