Zielone misje – nowy numer „Misyjnych Dróg”
W najnowszym wydaniu „Misyjnych Dróg” przeczytamy o misjonarzach w kontekście ich troski o ludzi i naturalne środowisko. Poruszona została tematyka zielonej encykliki – Laudato si’ – w Kościele powszechnym przeżywamy właśnie poświęcony jej rok.
„W Kościele obchodzimy Rok Laudato si’. Niewiele o nim słyszymy, tak jak i z dozą rezerwy została przyjęta sama encyklika. Niektórzy chcieli przykleić, i przez nią, papieżowi łatę »lewaka«, bo jej tematyka nie mieściła się w ich sferze rozumowania chrześcijańskiego. Inni natomiast mówią, że jest profetyczna i wyprzedza nadchodzące problemy” – napisał w edytorialu do najnowszego numeru redaktor naczelny, o. Marcin Wrzos OMI. „Z jej tematyką od zawsze borykają się misjonarze, choć nie mówią o tym głośno. Spójrzmy na ich misyjne drogi, na różnych kontynentach, gdy zmagają się, ramię w ramię z miejscowymi ludźmi, z rabunkowym wyrębem i wypalaniem lasów tropikalnych, eksploatacją złóż, z trzebieniem roślinności i zwierząt, zanieczyszczaniem rzek i ujęć wody, z traktowaniem biednych państw jak gigantycznych wysypisk śmieci, ociepleniem klimatu, jak i z brakiem troski i szacunku do ludzi. Dobrze, że są. Pomagają i edukują” – kontynuował.
>>> Kliknij i zamów prenumeratę „Misyjnych Dróg”
Autorzy tekstów na łamach „Misyjnych Dróg” (m.in. Magdalena Rzym, Cheryl Dugan, Daniel Szwarc OMI, Zofia Sokołowska, Allen Ottaro, Michał Rudnicki) przedstawili zaangażowanie misjonarzy na rzecz ochrony środowiska na poszczególnych kontynentach. W dwumiesięczniku można przeczytać także orędzie papieża Franciszka na najbliższą Niedzielę Misyjną (18 października). W piśmie znajdziemy także wypowiedzi i wspomnienia ekspertów dotyczące zaangażowania misyjnego na rzecz ochrony stworzenia: bp. Damiana Muskusa OFM, dr. Tomasza Atłasa, Justyny Nowickiej i Piotra Abramczyka.
>>> Włochy: powstaje szlak pielgrzymkowy „Laudato sì”
W 204. numerze „Misyjnych Dróg” czytelnicy znajdą rozmowy – z ojcem Stanisławem Jaromim OFMConv i księdzem Tomaszem Denickim – o działaniach Kościoła dotyczących ochrony środowiska. W numerze poruszono temat dbałości o stworzenie wśród pierwszych chrześcijan i największych religii (prof. Leon Nieścior OMI, dr Paweł Szuppe).
W czasopiśmie znalazło się miejsce na dwa fotoreportaże. „»Uwaga, SarfaqIttuk gotowy do odpłynięcia«” – słyszymy w języku Inuitów (dawniej nazywanych Eskimosami) z pokładowych głośników, a wielkie turbiny wprawiają w ruch statek. Podróż do Ilulissat, które położone jest 1000 kilometrów na północ, zajmie nam 4 dni, ale poza samolotem to jedyny sposób dotarcia na północ. I jedyny sposób na przebycie tej trasy w towarzystwie miejscowych” – to fragment zapisków Luizy Stosik-Turek i Błażeja Turka z Grenlandii. Natomiast reportaż Krzysztofa Błażycy dotyczy szpitala dla słoni w Kenii.
W kolejnym wydaniu czasopisma nie brakuje działu „Przyjaciele Misji”, a także informacji dotyczących prowadzonego przez redakcję projektu „Misja Szkoła”. Jak zwykle jest też szesnastostronicowa wkładka dla dzieci „Misyjne Dróżki Dreptaka Nóżki” – tym razem z opowieściami z Islandii. Opublikowano także felietony Elżbiety Adamiak i ks. Andrzeja Draguły. Na łamach pisma czytelnicy zachęcani są też do korzystania z internetowego portalu misyjnego www.misyjne.pl.
>>> Franciszek konfrontuje się na temat encykliki Laudato si’
„Misyjne Drogi” to prawie stustronicowy dwumiesięcznik wydawany od 1983 r. w Poznaniu przez Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Do publicystów piszących na jego łamach zalicza się ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, o. Jarosława Różańskiego OMI, Tomasza Terlikowskiego, o. Andrzeja Madeja OMI, Elżbietę Adamiak, ks. Artura Stopkę oraz ks. Andrzeja Dragułę. Celem redakcji jest kreatywna i ciekawa prezentacja działalności misyjnej Kościoła, treści religioznawczych, podróżniczych i antropologicznych. „Misyjne Drogi” to czasopismo misyjne o największym nakładzie i objętości w Polsce, dostępne jest także w wolnej sprzedaży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |