fot. EPA/DONATO FASANO

„Misje na Szewskiej”: dlaczego pielgrzymka papieża Franciszka do Iraku jest tak ważna?

Dlaczego tak ważna jest obecność wyznawców Chrystusa w Iraku, zwanym kolebką chrześcijaństwa? Ilu jest ich obecnie? Dlaczego emigrują? To pytania, na które odpowie ks. dr Andrzej Halemba, pracujący w Stowarzyszeniu Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Spotkanie online, przybliżające życie chrześcijan w tym bliskowschodnim kraju, przed pielgrzymką do niego Franciszka, odbędzie się 17 lutego w ramach „Misji na Szewskiej”.

Papież ma odwiedzić Irak w dniach 5-8 marca. Na trasie podróży apostolskiej znajdą się: Bagdad, Erbil, Mosul i Qaraqosh – miasta ważne dla chrześcijan tego bliskowschodniego kraju.

– Nasz gość, ks. dr Andrzej Halemba wielokrotnie bywał w Iraku. Doskonale zna nie tylko sytuację tamtejszego Kościoła, ale przede wszystkim historie konkretnych ludzi. Przybliży nam obecne problemy irakijskich chrześcijan oraz ich nadzieje i oczekiwania związane z marcową pielgrzymką Franciszka – mówi Kinga Waliszewska z Biura Regionalnego Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, organizatorka „Misja na Szewskiej”.

>>> Franciszek: koptyjscy męczennicy z Libii to święci wszystkich chrześcijan

Zaznacza, że liczba wyznawców Chrystusa z powodu dyskryminacji, ucisku i prześladowań w ciągu ostatnich dwóch dekad systematycznie spadała. W 2003 r. szacowało się, że jest ich ok. 1,3-1,5 mln (ok. 5% ludności). – Inwazja tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) w 2014 r. spowodowała ich masowy exodus z Mosulu i Równiny Niniwy do irackiego Kurdystanu. W 2016 r. zarówno Parlament Europejski, jak i Departament Stanu USA uznały eksterminację chrześcijan i innych mniejszości w Iraku za ludobójstwo. Obecnie szacuje się liczbę wyznawców Chrystusa w Iraku na mniej niż 1% (ok. 250 tys.) – tłumaczy Waliszewska.

fot. EPA/ALI HAIDER

Podkreśla, że Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie niesie pomoc irackim chrześcijanom. Od 2014 r. do końca 2019 r. darczyńcy PKWP przekazali 46,5 mln euro na utrzymanie obecności chrześcijan w Iraku. – Nasze projekty pomocowe obejmowały m.in. wsparcie rodzin uchodźców w zakresie podstawowych potrzeb sanitarnych i żywnościowych, zapewnienia tymczasowych mieszkań, utrzymania ośmiu szkół zorganizowanych w przyczepach kempingowych oraz opieki medycznej, a także odbudowę domów chrześcijańskich rodzin oraz infrastruktury obiektów kościelnych w chrześcijańskich miastach i miasteczkach Równiny Niniwy – opowiada Kinga Waliszewska.

Przypomina, że stowarzyszenie wspiera także działalność duszpasterską lokalnego Kościoła, w tym wysiedlonych sióstr zakonnych i księży czy finansuje obozy formacyjne dla młodzieży.

Ks. dr Andrzej Halemba w latach 2006-2020 był koordynatorem projektów PKWP dla angielskojęzycznych i portugalskojęzycznych krajów Afryki. Czerpał z wcześniejszego doświadczenia ponad 12 lat pracy jako misjonarz fidei donum w Zambii, gdzie założył placówki medyczne i edukacyjne oraz opracował pierwszy Nowy Testament w lokalnym języku Bantu. Od 2010 r. był koordynatorem projektów dla Azji i Afryki (w tym krajów Bliskiego Wschodu i części Azji Południowej, m.in. Syrii, Iraku, Erytrei). W 2019 r. Prezydent RP odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. W uznaniu zasług na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim i Środkowym Wschodzie, katolicki Chaldejski Patriarcha Babilonii, kard. Louis Raphael I Sako z Bagdadu, uhonorował go tytułem chorepiskopa Kościoła Chaldejskiego (dosłownie „biskup wiejski”).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze