Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce: Polki z rekordem kraju i srebrem w sztafecie

Polki zdobyły srebro w sztafecie 4×100 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Monachium. Biało-Czerwone pobiły rekord kraju (42.61). Złoto wywalczyły Niemki.

Niedziela okazała się kolejnym szczęśliwym dniem dla polskich lekkoatletów. Brąz w Monachium w sztafecie mężczyzn wywalczyli nasi sprinterzy. Wcześniej złoty medal w biegu na 100 m przez płotki zdobyła Pia Skrzyszowska, a kilkadziesiąt minut później walczyła już w sztafecie. W niej wystąpiła z Mariką Popowicz-Drapała, Ewą Swobodą i Anną Kiełbasińską, która niespodziewanie dołączyła do sprinterek. 32-letnia biegaczka w Monachium wywalczyła już srebro w sztafecie 4×400 m i brązowy krążek w biegu na 400 m. W niedzielę otrzymała zatem szansę na trzecią zdobycz medalową w stolicy Bawarii. Skrzyszowska i Kiełbasińska zastąpiła Magdalenę Stefanowicz i Martynę Kotwiłę, które pobiegły wcześniej w sztafecie, zapewniając awans do finału.

Ewa Swoboda na ostatniej zmianie w finale sztafety, fot. PAP/Adam Warżawa

Walcząc o medal Biało-Czerwone biegły na ósmym torze. Na starcie zobaczyliśmy Skrzyszowską, która ruszyła z werwą oddając pałeczkę Kiełbasińskiej. Wspólnie z Popowicz-Drapałą i Ewą Swobodą, które przybiegły na dwóch ostatnich zmianach wywalczyły drugą lokatę i wywalczyły srebrny krążek. Ten wyścig dał nowy rekord kraju w sprinterskiej sztafecie. Wynosi od teraz 42.61. Przed Biało-Czerwonymi od początku były Niemki, które cieszą się z mistrzostwa Europy (42.34). Na trzeciej lokacie przybiegły Włoszki (42.84). Do mety po ogromnych problemach nie dobiegły Francuzki i Brytyjki.

Polscy sportowcy zdobyli w sumie 39 medali, w tym osiem złotych, 16 srebrnych oraz 15 brązowych, i zajęli ósme miejsce w klasyfikacji krajów uczestniczących w zakończonych w niedzielę multidyscyplinarnych mistrzostwach Europy.