epa06353690 A handout photo made available the Vatican newspaper L’Osservatore Romano shows Pope Francis (L) arriving at the Yangon International Airport in Yangon, Myanmar, 27 November 2017. Pope Francis’ visit in Myanmar and Bangladesh runs from 27 November to 02 December 2017. EPA/L’OSSERVATORE ROMANO HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES Dostawca: PAP/EPA.

Mjanma: tysiące katolików witały papieża na ulicach Rangunu

Tysiące katolików witały papieża na ulicach mjanmańskiej metropolii Rangun. Byli wśród nich Birmańczycy, Kaczinowie, Kajanowie i Tamilowie. Wymachując flagami Mjanmy i Watykanu, wielu ludzi ze łzami w oczach fetowało Franciszka.

„Nasz papież jest tutaj. Jestem taki szczęśliwy” – mówi 17-letni Kaczin, Brang Seng Aung. Przyjechał z przyjaciółmi z Myitkyina, aby spotkać Ojca Świętego. W większości zamieszkały przez chrześcijan stan Kaczin w północno wschodniej części kraju, z którego pochodzi, od lat rozdziera wojna domowa.

Franciszek jest pierwszym w historii papieżem, który odwiedza głównie buddyjską Mjanmę (dawną Birmę). Trzydniowa wizyta przebiega pod hasłem „Miłość i pokój”. Punktem kulminacyjnym będzie wielka Msza św. w środę na błoniach Kyaikkasan Ground w Rangunie, na której oczekuje się ok. 200 tys. osób.

Jak zauważają obserwatorzy, dla papieża, znanego z używania klarownych i dobitnych słów, wizyta w Mjanmie to dyplomatyczny „balans na linie”. Zarówno mieszkańcy, jak również wielu cudzoziemców oczekuje od niego zajęcia wyraźnego stanowiska w sprawie brutalnych prześladowań muzułmańskiego plemienia Rohindża, walk z użyciem wojska przeciwko etnicznym separatystom z chrześcijańskich w większości stanów Karen, Czin i Kaczin, a także mowy nienawiści nacjonalistycznych mnichów buddyjskich przeciwko muzułmanom. Jednakże katoliccy biskupi z Mjanmy ze względu na tych ostatnich zasugerowali papieżowi, aby podczas pobytu w nie używał słowa „Rohindża”.

EPA/L’OSSERVATORE ROMANO

Niecierpliwie wyczekuje się „prywatnego” spotkania we wtorek papieża ze stojącą na czele rządu Mjanmy oraz kierującej dyplomacją panią Aung San Suu Kyi i z generałem komandorem Min Aung Hlaingem. Do spotkania z nim powinno dojść już dzisiaj wieczorem czasu lokalnego. Generał Min Aung Hlaing uważany jest za jedną z najważniejszych postaci Mjanmy ze względu na potężną rolę polityczną armii, jaką zapewnia jej konstytucja. Bez niego nie jest możliwe ani rozwiązanie konfliktu z Rohindżami, ani pokój z innymi grupami etnicznymi.

Z Rangunu papież Franciszek uda się w czwartek do Bangladeszu. Wizyta w tym w większości muzułmańskim kraju przebiega pod hasłem „Zgoda i pokój”. Również w Bangladeszu będzie rozmawiał na temat Rohindżów, ponieważ ponad 630 tys. osób tej mniejszości uciekło ze stanu Rakhine do Bangladeszu. Papież spotka się z przedstawicielami Rohindżów w Dhace.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze