Młodzi Francuzi jadący na ŚDM coraz bardziej konserwatywni
Ponad 30 tys. Francuzów zapisało się na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży. Co znamienne młodzi, którzy wybierają się na spotkanie z papieżem, nie w pełni podzielają priorytety jego pontyfikatu. 38 proc. z nich lubi tak zwaną Mszę trydencką, którą Franciszek stara się ograniczać. Jedynie dla 7 proc. Kościół ma być szpitalem polowym. 59 proc. pragnie, by stanowił on latarnię wskazującą drogę w ciemnościach.
Badania wśród uczestników ŚDM zostały przeprowadzone na zlecenie dziennika „La Croix”. Ich wyniki nie pozostawiają cienia wątpliwości. Francuscy uczestnicy ŚDM stają się coraz bardziej konserwatywni, przy czym konserwatyzm nie oznacza już postawy zachowawczej, lecz kontestację względem otaczającego ich świata.
Od Kościoła nie oczekują wielkich zmian. Odpowiedzialnością za skandale seksualne nie obarczają instytucji, lecz perwersyjne jednostki, które oszukały wspólnotę wiernych i sprzeniewierzyły się swemu powołaniu (35 proc.). Dla 33 proc. kobiety cieszą się już należytym uznaniem w Kościele, dla kolejnych 31 proc. mogłyby mieć w nim większą rolę, ale bez dopuszczania ich do kapłaństwa czy diakonatu.
Francuscy uczestnicy ŚDM to katolicy jednoznacznie praktykujący. 75 proc. przynajmniej raz w tygodniu chodzi do kościoła, 24 proc. kilka razy w tygodniu. Zaskakujący jest też ich stosunek do liturgii przedsoborowej. Ceni ją 38 proc. młodych, dla 8 proc. to liturgia preferowana. 40 proc. przyznaje, że nie odpowiada ich oczekiwaniom, ale nie są jej przeciwni. Tylko 12 proc. uznaje ją za przejaw wstecznictwa. Młodzi, którzy rozmawiali z dziennikiem „La Croix” o swym przywiązaniu do klasycznej liturgii przyznają, że silniejsze jest w niej poczucie sacrum. Kapłan schodzi na drugi plan, ma się większą świadomość, że w kościele jesteśmy dla Chrystusa, zwróceni ku temu co najważniejsze – mówi 28-letnia paryżanka, wychowana w liturgii zreformowanej.
Badania wśród uczestników tegorocznego ŚDM dotyczyły również preferencji politycznych. Większość z nich to elektorat prawicy, z czego 14 proc. skrajnej. 87 proc. badanych pochodzi z lepiej sytuowanych rodzin. Wyjazd do Lizbony jest bowiem drogi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |